Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ın tadı değişiyor

e sunulan siyah ve yeşil , orijini çay olmayan, bitki ve hayvan kaynaklı, taş, plastik ve yapay hiçbir yabancı madde içeremeyecek. Çaylara katkı maddesi katılamayacak.

Giriş Tarihi: 17.6.2015 11:30 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:31
Çayın tadı değişiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Türk Gıda Kodeksi Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, , , aromalandırılmış siyah ve yeşil çay ile kafeinsiz siyah ve yeşil çayın tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ve piyasaya arzıyla ilgili şartları ve ürün özelliklerini belirlendi.

Söz konusu ürünler, orijini çay olmayan, bitki ve hayvan kaynaklı, taş, plastik ve yapay hiçbir yabancı madde içermeyecek. Tebliğ kapsamında yer alan ürünlere hiçbir katkı maddesi katılamayacak. Doğrudan e sunulan ürünler, piyasaya hazır ambalajlı olarak arz edilecek.

Tebliğ kapsamındaki ürünlerin diğer kurutulmuş bitki ve/veya meyve parçalarıyla karışım olarak üretilmesi halinde ürün "siyah çay" ya da "yeşil çay" olarak isimlendirilemeyecek. Bu karışım ürünlerin etiketinde ürün adı aynı renk ve yazı karakterinde olmak şartıyla "... ve siyah/yeşil çay karışımı" ve/veya "siyah/yeşil çay ve .... karışımı" şeklinde isimlendirilecek.

Öte yandan, tebliğle "Türk Gıda Kodeksi Siyah Çay Tebliği" yürürlükten kaldırıldı. İşletmecilerin, yeşil çaya ilişkin hükümlere 31 Aralık 2016'ya kadar uymaları gerekecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayın tadı değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN