Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da bankalar 6 gün kapalı

Ekonomik le mücadele eden 'da bankalar 6 gün açılmayacak.

Giriş Tarihi: 29.6.2015 08:21 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 12:05
Yunanistan'da bankalar 6 gün kapalı
'da kararı merakla beklenen Mali İstikrar Konseyi toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Yunan halkına seslenen Başbakan Aleksis , bankaların 6 gün süre ile kapatılı kalacağını söyledi. Bankaların yanı sıra borsanın da açılmayacağı belirtiliyor.Çipras, sermaye kontrolü uygulanacağını da ifade etti.

Aleksis Çipras, durumdan AB Merkez Bankası ve Yunanistan'a ağır ekonomik şartlar koşan Euro Bölgesi ülkelerini sorumlu tuttu. Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına verdiği acil likidite desteğini 30 Haziran'a kadar mevcut seviyede devam ettireceğini duyurmuştu.


Borç indeki Yunan Bankaları, Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen bu destekle ayakta duruyor. Bu desteğin kesilmesi halinde Yunan bankalarında yeterli nakit kalmaması riski bulunuyor.

Bankaların tatil edilmesi kararının ardından 6 gün boyunca ATM'lerden çekilebilecek günlük miktarın 50-60 euro arasında olacağı belirtiliyor. Ayrıca banka şubeleri önünde oluşacak yığılmaları ve olası gerginlikleri önlemek için emniyetteki izinlerin de iptal edildi.

Nakit sıkıntısı yaşayan ve 30 Haziran'a kadar IMF'ye olan 1.6 milyar dolarlık borcunu ödemek zorunda olan Yunanistan iflas tehdidiyle karşı karşıya.

Yunanistan'da halk, haftaya pazar günü, kredi için öne sürülen şartlara "evet" ya da "hayır" demek için sandık başına gidecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da bankalar 6 gün kapalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN