- arası ticari anlaşma

Giriş Tarihi: 27.8.2015 14:13
Türkiye-Malta arası ticari anlaşma

- Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) Kurucu u'nun, yarın İzmir'de imzalanacağı bildirildi.

Söz konusu , Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile 84. İzmir Enternasyonal Fuarı dolayısıyla 'yi ziyaret edecek Ekonomi, Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona tarafından imzalanacak. Söz konusu mekanizmanın bakanlar düzeyindeki ilk toplantısının da bu yıl içinde Malta'da düzenlenmesi planlanıyor.

JETCO, Ekonomi Bakanlığınca son yıllarda, ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesi, ikili ticaret hacminin geliştirilmesi, özel sektörler arasındaki işbirliği ile temasların artırılmasına yönelik politikaların belirlenmesine ve varsa ticaretin önünde engel teşkil eden sorunlara çözüm yolları bulunmasına hizmet edecek.

JETCO toplantıları vasıtasıyla, esnek ve hızlı hareket edebilen bir sistem çerçevesinde, ülkelerin özel sektörlerinin de katılabildiği bir ortam oluşturularak, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için belirlenen konularda somut adımlar atılabilmesi sağlanacak.

Halihazırda, Türkiye ile 16'sı Avrupa ülkesi olmak üzere toplam 19 ülke (Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Portekiz, Danimarka, Lüksemburg, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Hollanda, Finlandiya, Romanya, Malta, Japonya, Ekvator, Filistin) arasında JETCO mekanizması kurulu.

Öte yandan Türkiye ile Malta arasındaki ticaret hacmi artan bir seyir izliyor. İki ülke arasında 2005 yılında 325 milyon dolar düzeyinde bulunan ticaret hacmi, geçen yılın sonu itibarıyla 1,1 milyar dolara ulaştı. 2014 yılında Türkiye'nin Malta'ya ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 1 milyar dolar, Malta'dan ithalatı ise yine 2013 yılına göre yüzde 23'lük düşüşle 57 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yarısında ise Türkiye'nin Malta'ya ihracatı 285 milyon dolar, ithalatı ise 14 milyon dolar olarak kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-Malta arası ticari anlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN