Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antepli Mogul, ABD'de fabrika açacak

Koç, Ülker, Borusan, Eczacıbaşı gibi Türk devlerinin yatırım yaptığı ABD'de Anadolulu firmalar da tesis kurmaya başladı. Antepli tekstil firması Mogul, 17.6 milyon dolara fabrika kuracak

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Antepli Mogul, ABD'de fabrika açacak
ABD'de yatırım yapan Türk şirketleri kervanına Anadolulu firmalar da katıldı. Koç, Ülker, Borusan, Eczacıbaşı gibi Türk devlerinin yatırım yapmaya başladığı ABD'de Gaziantepli tekstil şirketi Mogul, üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor. Mogul, ABD'deki ilk operasyonuna ise Güney Karolina eyaletinde başlayacak. Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir tesisi satın alan Mogul, 2016'nın ikinci çeyreğinde üretime başlayacak. Tesis için ilk olarak 17.6 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Türk şirketleri arasında ABD'de en önemli sanayi yatırımını Borusan yaptı. Şirketin Pensilvanya'daki fabrikası 150 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. ABD'deki en büyük satın alma ise Yıldız Holding'den geldi. Yıldız, 1898'de kurulan şeker devi DeMet's Candy'yi 221 milyon dolara bünyesine kattı. Orhan Holding, Dana Corporation'un, 7 ülkedeki varlıklarını 70 milyon dolara, Havelsan, uçuş simülasyonu firması Quantum3D'yi, Eczacıbaşı-Monrol, Capintec'i devraldı. Rahmi Koç yat üreticisi Merrill-Stevens'ı alırken, Viaport iki alışveriş merkezini bünyesine kattı.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE YATIRIMI VAR
1997'DE kurulan Mogul Tekstil, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim yapıyor. Kompozik, lamine kumaş üretimi yapan şirketin sahibi ise Kayalı ailesi. Enerji ve otomotiv sanayisinde de yer alan ailenin teknoloji sektöründe de yatırımları bulunuyor. Mogul'un Gaziantep'teki ana tesisi 22 bin metrekarelik üretim yaparken, 2002'de ise İstanbul Bayrampaşa fabrikasını devreye aldı. Üçüncü fabrikasını yine Gaziantep'te kuran Mogul, burada da 20 bin metrekalik bir alanda üretim yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antepli Mogul, ABD'de fabrika açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN