Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram tatili müjdesi turizme ilaç gibi geldi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bayram tatilinin kamu çalışanları için 9 güne uzatıldığını açıklaması turizm sektörüne bir miktar rahat nefes aldırdı. Terör olayları nedeniyle düşen talepler, tatil müjdesiyle canlandı

Giriş Tarihi: 17.9.2015
Bayram tatili müjdesi turizme ilaç gibi geldi
Dışarıda Rusya içeride ise son dönemde artan terör olayları nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörü, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bayram tatilinin 9 güne uzatıldığı açıklamasının ardından bir miktar rahat nefes aldı. Bakanlar Kurulu'ndan çıkan karara görekamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 21 Eylül'den itibaren 2.5 gün idari izinli sayılacak. Bu tür desteklerin turizm sektörüne her zaman pozitif katkı sağladığını aktaran sektör oyuncuları, "Terör olayları nedeniyle satışlar düşmüştü. İlaç gibi geldi" açıklamasında bulundu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Genel Sekreteri Kaan Kavaloğlu, "Ülkedeki terör olayları tatil talebini etkiledi. Bayramda otel dolulukları yüzde 90'larda kalacak gibi görünüyor. Mevcut durum olmasaydı bu tatil müjdesiyle birlikte yüzde 100'ler yakalanırdı" ifadelerini kullandı. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da tatil müjdesinin satışlara katkı sağlayacağını belirterek, "Ancak bu tarz izinler özel sektörü de kapsasa zor zamanlar geçiren turizm sektörüne ilaç gibi gelir" şeklinde konuştu.

YURTDIŞINI KUR VURDU
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, tatilin 9 güne çıkarılmasını Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu tarafından geçen hafta gündeme getirildiğini hatırlatarak, "Bu açıklama ciddi bir talep yarattı. Satışlarımız geçen haftadan beri çok iyi gidiyor" dedi. Tatilcinin bu yıl yurtiçi ve Kıbrıs turlarına yoğunlaştığını aktaran Çilsal, yurtdışı turlarda ise artan kurun etkisiyle bir miktar düşüş yaşandığını söyledi.

6 BİN EK SEFER DÜZENLENECEK
Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, Kurban Bayramı dolayısıyla yolculukların 18 Eylül Cuma günü başlayacağını söyledi. 23 Eylül için satın alınan biletlerin tarihlerinin kamuda bayram tatilinin uzatılması üzerine 18 Eylül olarak değiştirildiğini ifade eden Yıldırım, "Dönüşler ise 26-27 Eylül'de yoğunlaşıyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için 6 bin ek sefer düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu.

TATİL ERKEN AÇIKLANMALI
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran bayram tatillerinin daha önce açıklanmasının hem vatandaşa hem de sektöre katkı sağlayacağını söyledi. Onaran, "Uçak veya otobüs biletini daha önce alanlar biletini değiştirmekte zorlandığı için bu tür tatillerden faydalanamıyor. Daha önce açıklanmalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram tatili müjdesi turizme ilaç gibi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN