Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SSK prim gününüzü ve SGK hizmet dökümü öğrenmek çok kolay

SSK prim gününüzü SGK sorgulama işlemini yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümü sorgulaması yaparak SSK prim borç sorgulama işlemini yapabilmek için yapmanız gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 2.10.2015 14:28
SSK prim gününüzü ve SGK hizmet dökümü öğrenmek çok kolay
Normalde ilgili kuruma gidilerek yapılabilen birçok devlet ve kamu kurumu işlemlerinizi, artık internet aracılığı ile de yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Sadece internete giriş yaparak ve ilgili web adresine girerek aklınıza gelen hemen her işleminizi yapabilmeniz artık çok kolay bir işlemdir. Çünkü, yaygın internet kullanımı sayesinde, artık bir çok iş komplike bir iş olmaktan çıkmış, oldukça pratik bir iş haline dönüşmüştür. Durum böyle olunca, ülkemizde sağlık ve sigorta alanında hizmet sunan Sosyal Güvenlik Kurumu da, faaliyetlerini internet aracılığı ile gerçekleştirmeye ve bu şekilde hizmet sunmaya devam etmektedir.


Bu yazımızda ise bizler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından koordine edilen, "SGK Hizmet Dökümü""SGK Sorgulama" ve "SSK Sorgulama" gibi bir takım işlemlerin, internet aracılığı ile nasıl yapılabileceğinden bahsetmek istedik.Bu durumda şimdi, bu üç sorgulama türünün, online olarak nasıl yapılabileceğine bir göz atalım;

SGK Hizmet Dökümü işlemleri

Bir Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması olan SGK Hizmet Dökümü belgesinde yer alan bilgiler, yalnızca sigortalı olarak çalışan kişilerin iş yaşamı ile ilgili bilgileri kapsamaktadır. Yani bu durumda, hangi meslek grubunda çalıştığı fark etmeksizin, sigortalı olarak çalışan her vatandaşın, SGK Hizmet Dökümü belgesi bulunmaktadır. Peki, SGK Hizmet Dökümü belgesinde tam olarak ne gibi bilgiler yer almaktadır? Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz; SGK Hizmet Dökümü, çalışma hayatındaki sigortalı olarak çalışılan ilk günden başlanarak, emekli olunacak tarihe kadar ki süreç içerisinde, çalışan kişinin, göstermiş olduğu hizmet bilgilerini kapsayan bir belgedir. SGK Hizmet Dökümü bilgilerinizi, ister ilgili SGK birimine giderek, isterseniz de internet üzerinden, e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Fakat, SGK Hizmet Dökümü bilgilerinizi en hızlı ve pratik şekilde internet üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. O zaman sizler de, sadece internet aracılığı ile e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada e-devlet şifrenizi kullanarak, SGK Hizmet Dökümü bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Buna göre, online olarak, şu şekilde SGK Hizmet Dökümü bilgilerinizi öğrenebilirsiniz;

? SGK hizmet dökümü işlemleriniz için, başlangıç olarak, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.
? Burada karşınıza çıkan sayfanın üst bölümünün sağında "E-Hizmetler" başlığı adı ile düzenlenmiş bölüme geliniz.
? Daha sonra, yeni açılan platformun sol tarafında bulunan harfleri göreceksiniz.
? İşleminizin daha kısa sürmesi için bu harflerden "S" harfini seçebilirsiniz.
? Burada açılacak olan seçeneklerden "Sosyal Güvenlik Kurumu" seçeneğine geliniz.
? Daha sonra buradan, "4A Hizmetler""4B Hizmetler""4C Hizmetler" şeklinde düzenlenmiş başlıklardan bağlı olduğunuz kurumunuza göre seçiminizi yapınız.
? Son olarak ise, e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı sistemdeki ilgili alanlara yazınız.

SGK Sorgulama işlemleri

Bir Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması olan SGK Sorgulama hizmetleri, yalnızca bilgi vermek amacı ile tasarlanmış olan bir sistemdir. Yalnızca sigortalı olarak bir işle meşgul olan kişilerin, SGK Sorgulama işlemlerini yapabilmeleri mümkündür. Yani buna göre, SGK Sorgulama işlemlerini, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak faaliyet gösteren, SSK, BağKur ve Emekli Sandığı birimleri üzerine kayıtlı olan kişiler yapabilmektedir. SGK Sorgulama işlemleri aracılığı ile, bağlı olarak çalıştığınız sigorta birimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
SGK Sorgulama işlemlerinizi, ister ilgili SGK birimine giderek, isterseniz de internet üzerinden, e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Fakat, SGK Sorgulama işlemlerinizi en hızlı ve pratik şekilde internet üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. O zaman sizler de, sadece internet aracılığı ile e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada e-devlet şifrenizi kullanarak, SGK Sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Buna göre, online olarak, şu şekilde SGK Sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz;

? SGK sorgulaması işlemleriniz için öncelikle internetten www.turkiye.gov.tr sitesine giriniz.
? Daha sonra e-devlet şifrenizi istenilen bölüme yazınız.
? Açılan sayfanın sağ kısmında bulunan"E-Hizmetler" sekmesine tıklayınız.
? Yeni açılan sayfanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçeneğinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SSK Sorgulamaişlemleri

Bir Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması olan SSK Sorgulama hizmetleri, yalnızca bilgi vermek amacı ile tasarlanmış olan bir sistemdir. Yalnızca sigortalı olarak bir işle meşgul olan kişilerin, SSK Sorgulama işlemlerini yapabilmeleri mümkündür. Yani buna göre, SSK Sorgulama işlemlerini, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak faaliyet gösteren, SSK birimi üzerine kayıtlı olan kişiler yapabilmektedir. SSK Sorgulama işlemleri aracılığı ile, bağlı olarak çalıştığınız SSK sigorta birimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
SSK Sorgulama işlemlerinizi, ister ilgili SGK birimine giderek, isterseniz de internet üzerinden, e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Fakat, SSK Sorgulama işlemlerinizi en hızlı ve pratik şekilde internet üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. O zaman sizler de, sadece internet aracılığı ile e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada e-devlet şifrenizi kullanarak, SSK Sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Buna göre, online olarak, şu şekilde SSK Sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz;

? e-devlet kapısı sistemi aracılığı ile,burada e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SSK sorgulaması işlemleriniz için, e-devlet kapısı sistemi üzerinden, e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK sorgulaması ile aynı şekildedir.
? Burada farklı olarak, işlem yapmak istediğiniz bölümü seçerken SGK yerine SSK ya da diğer ismi ile4A bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK prim gününüzü ve SGK hizmet dökümü öğrenmek çok kolay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN