'Sadaka ve bağış' adı altında aidat

Koza Grubu'nun kayıtlarında aidata bağlanan kişilerden para ve altın toplandığı saptandı. Altın madenlerinden kazanılmış gibi gösterilen himmet paraları için kodlama yapıldı

Giriş Tarihi: 30.10.2015
'Sadaka ve bağış' adı altında aidat
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine 22 şirketine tam yetkili kayyum atanan Koza Holding A.Ş.'nin binalarında ele geçirilen dijital ve yazılı dokümanlar arasında "bağış ve sadaka" adı altında arşivlenmiş "himmet" belgeleri bulundu. Birçok kişinin 'aidata' bağlanarak para ve altın toplandığı saptandı. Şirketin "himmet" paralarını nasıl akladığı ise yıl sonundaki kâr ve bağış yardımı arasındaki uçurumla ortaya çıktı. Başsavcılığın, "tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finansal kaynak sağladığı yönünde bilgi ve belgeler saptandı" açıklamasının ardından soruşturma dosyasındaki belgelerin mahiyeti de ortaya çıktı.

KARA PARA AKLANDI

Soruşturmayı yürüten Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekiplerince Koza Holding'e ait binalarda yapılan aramalarda bulunan yazılı ve dijital dokümanlar bilirkişiler tarafından incelenerek dosyaya konuldu. Bilirkişi raporuna yansıyan tespitlerde altın madenlerinden kazanılmış gibi gösterilen paraların aslında himmetten elde edilen gelir olduğuna dikkat çekildi. Kara para aklamada büyük önem taşıyan ve FETÖ'nün finans kaynağını oluşturan himmetin toplanmasında başvurulan yöntem de çözüldü. Belgelerde 'himmet' ifadesinin kullanılmadığı, "Aidat, zekat, bulma, verme" gibi kodlamalarla tablolar oluşturulduğu görüldü.

TAAHHÜT ALDILAR

Belgelerde 2013, 2014 ve 2015 yıllarında oluşturulmuş tablolarda himmet ödeyen kişilerin isimleri, aylık ödemeleri, kalan borçları ile toplam elde edilen gelirin bilgisayar ortamında hazırlandığı saptandı. En düşük ödeme rakamının 10 TL olduğu tabloda en yüksek rakamın 11 bin 55 TL'ye kadar çıktığı görülüyor. Bazı kişilerden himmet ödemesi için taahhüt alındığı, bu taahhüt karşılığında aylık taksitler halinde para toplandığı da tespit edildi.

HİMMET KÂRI SOLLADI
Ayın 15'ine göre ayarlanan ödeme tablolarında 'Taahhüt', 'Tahsilat' ve 'Kalan' bölümlerinin altında toplam ve genel toplamların oluşturulduğu tespit edildi. Örneğin 2014'te oluşturulmuş bir himmet tablosunun sonunda yer alan 'Toplamlar' bölümünün 36 bin 305 TL olduğu görülüyor. Sistematiğe dönüştürülmüş "himmet" tahsilatlarını destekleyen şu tespite dikkat çekildi: "Koza İpek Holding A.Ş., 2011'de 20 milyon 706 bin lira kâr elde etmiş, ancak 32 milyon 359 bin lira bağış ve yardımda bulunmuştur. Yani kârdan fazlasını holding hesabından çıkararak, kârdan ayrı şekilde elde edilen ilaveler toplamıyla bağışta bulunulmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sadaka ve bağış' adı altında aidat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN