Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel 'Kaynak'a kayyum atandı

Paralel 'Kaynak'a kayyum atandı

Paralel Yapı'nın ikinci kasasına da kilit vuruldu. Koza Holding'in ardından Kaynak Holding'in de 19 şirketine kayyum atandı. 7 kişilik kayyum heyeti göreve başladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) en önemli finansörü Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen talebi yerinde bulan İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği, şirketlere delillerin karartılmasının ve yok edilmesinin engellenmesi, terör örgütüne yapılan finansmanın kesilmesi için kayyum atanmasına hükmetti. 7 kişiden oluşan kayyum heyeti, dün sabah polis eşliğinde şirket merkezine girdi.

FETÖ'YE YARDIM
Sulh Ceza Hakimliği'nin kayyum kararının gerekçesinde, söz konusu şirketlerin faaliyetlerinin neredeyse tamamının 'terör örgütüne yardım etmek' amacı taşıdığı belirtildi. Kararda, "FETÖ'nün hükümeti yıkma faaliyetlerine katılan şirketlere sadece denetim yönünden kayyum atanması bu suçların işlenmesine engel olamayacağı gibi, delillerin toplanması ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılması yönünden yetersiz kalacaktır.
Bu nedenle hakimliğimizce anılan şirketlere yönetim organının yetkilerinin tümünün devredildiği kayyum tayini zorunlu görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

Paralel 'Kaynak'a kayyum atandı

KOD İSİM KULLANIYORLAR
Hakimliğin kayyum kararında Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan inceleme kurulunca hazırlanan rapora da yer verildi. Bazı mailleşmelerde (G) ve (B) gibi kod isimlerin kullanıldığının tespit edildiğine yer verilen raporda, kod isim metodunun da genellikle yasa dışı suç örgütleri tarafından kullanılan, kolluk kuvvetlerinin yapacağı takibi zorlaştırmayı amaçlayan ve sadece bu örgüte mensup olanların anlayabileceği bir kripto sistemi olduğu belirtildi.

GÜLEN'İN KANADA'YA KAÇTIĞI İDDİA EDİLDİ

MUHALİFİ RAFA KOYMADI LAR
Raporda, şirket üst düzey çalışanlarının mail adresi uzantısına bakıldığında Samanyolu TV'de çalışan bir şahsa kod isimler kullanarak mail gönderdiği tesbit edildi. Başka bir mailde KPSS sonuçlarına göre kamuda işe yerleştirilmeleri düşünülen 100 kişilik bir listenin olduğu, FETÖ/PDY'ye muhalif yazılarıyla tanınan yazarların kitaplarını kendi bünyelerindeki NT kitap, kırtasiye mağazalarının satış reyonlarından çıkarmak için çalışanlara talimat verdikleri de vurgulandı.
Fetullah Gülen'le "CIA uyarılarını paylaştığı" tapeleri internete düşen Kaynak Holding'in eski Genel Müdürü Mustafa Özcan, Maliye Bakanlığı ve mali polisin baskınını haber alarak 20 Mart 2014'te Brüksel'e kaçmıştı.

MASAK, KARA PARA TESPİT ETTİ
Sulh Hakimliği'nin kararında, MASAK'ın raporuna da yer verildi. Raporda ilginç ayrıntılar yer alıyor. Tespit edilen mali içerikli önemli ve bilinçli davranışların örgüte finansal destek amaçlı olduğu belirtilen raporda, talimatların tek merkezden alındığı, yurtdışından gelen ya da yurt dışına giden finansal kaynakların yasal görünümde olmasına rağmen söz konusu kaynakların içeriğinin tespit edilmediği bilgisine yer verildi. Özellikle yurtdışındaki "Gülenist" kuruluşlara yapılan bağış ve yardımlarda kara para aklama eyleminin varlığının tespit edildiği vurgulandı. Raporda, özellikle Işık Yayıncılık olmak üzere örgütsel amaçlara ulaşabilmek için kurumlarına ve kendilerine muhalif kişi, kuruluş ve yayınevi listeleriyle bilgi ve dokümanlar hazırlandığı ve örgütlü olarak hareket edildiği kaydedildi. Aynı mahiyette kişilerin ayrıma tabi tutularak tehdit ve şantaj unsuru olabilecek şahıs veya kurumların belirlendiği de vurgulandı. Raporda şirketin hakim ortaklarının yurtdışına kaçtığı, şirket hisselerini yılbaşında Hollanda'da kurdukları firmaya devretme nedeninin de denetiminden kaçarak terör örgütüne daha rahat yardım yapmayı amaçladığı kaydedildi.

KAYYUM ATANAN ŞİRKETLER
Kaynak Holding A.Ş.
Sürat Sigorta Ltd.
Kaynak dış Ticaret A.Ş.
Sürat Turizm A.Ş.
Nüans Turizm A.Ş
Çağlayan Basım Ticaret A.Ş.
Işık Yayın Ticaret A.Ş.
NT Kitap Kırtasiye A.Ş.
Sürat Eğitim A.Ş.
Sürat Basım A.Ş.
UTT Yayıncılık A.Ş.
Gökkuşağı Pazarlama A.Ş.
Sürat Kargo A.Ş.
Sürat Lojistik A.Ş.
Sürat Bilişim A.Ş.
Sentrıes Telif ve Lisans A.Ş.
Venero Bilişim Ltd Şti.
İtina Gıda A.Ş.
Baran Tarım A.Ş.

POLİS EŞLİĞİNDE GELDİLER
Kayyumlar dün sabah 07.00 itibarıyla polisler eşliğinde göreve başladı. Kaynak Holding'in Bağcılar'daki merkez binasının yanı sıra Bayrampaşa ve Üsküdar'daki adreslerine de giden kayyumlara, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri eşlik etti. Kayyum heyetinde, İmran Okumuş (işadamı), avukat Sezai Çiçek (avukat), Hüseyin Yaşar (bilişim uzmanı), Aytekin Karahan (maliyeci), Ertuğrul Erdoğan (basın ve halkla ilişkiler uzmanı), İsmail Gülen (vakıf ve dernek uzmanı), Levent Küçük (vergi denetçisi) bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel 'Kaynak'a kayyum atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN