Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Royal 'cruise'u uçağa bindirdi

Dünyanın en büyük cruise firmalarından Royal Caribbean ile THY işbirliği, yerli turiste yarayacak. Yeni uygulama, uçak bileti dahil 1.490 euroya Karayipler turu fırsatı doğurdu. Royal'in 2016 hedefi 12 bin yolcuya ulaşmak

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Royal 'cruise'u uçağa bindirdi
Dünyanın en büyük cruise firması Royal Caribbean ile Türk Hava Yolları'nın (THY) işbirliği Karayipler'e Bodrum fiyatına tatilin yolunu açtı. İstanbul'dan Miami'ye sefer başlatan THY ile anlaşan Royal Caribbean, 1.490 eurodan başlayan fiyatlarla yerli turisti Karayipler ve Bahamalar'a cruise gemileriyle seyahat ettiriyor. Şirket, uçak ve 1 gece Miami'de konaklama dahil 1.490 euroya Majesty of The Seas ile 4 gece 5 gün Bahamalar, 1.990 euroya da dünyanın en büyük gemileri Allure ve Oasis of The Seas ile 7 gece 8 gün Batı ve Doğu Karayipler seyahati fırsatı sunuyor. Royal Caribbean Türkiye İletişim ve Pazarlama Direktörü Cihangir Canıyılmaz, "Misafirler, Türkiye'de bir hafta tatil fiyatına dünyanın en güzel adalarını ve Miami'yi görebilecek. Yeni kampanyamızla '1 tam 1 yarım' ile kabinde ikinci kişi yüzde 50 indirimle seyahat edilebiliyor. Böylece kişi başı fiyat 1.490 ve 1.990 eurodan başlıyor" dedi.

AKDENİZ'E 999 EUROYA TUR
Şirketin 2016'da yeni bir kampanyaya daha başlayacağını anlatan Canıyılmaz, şunları söyledi: "Celebrity Cruises 2016 Haziran- Temmuz'da 999 eurodan başlayan fiyatla İstanbul çıkışlı Akdeniz turlarına başlayacak. 1 hafta sürecek seyahat Roma'da bitecek. Hedefimiz 1.500- 2.000 Türk misafiri ağırlamak." Canıyılmaz, Royal Caribbean'ın yeni gemisi Harmony of the Seas'in 'dünyanın en büyüğü' unvanıyla Mayıs 2016'da denize ineceğini, Barcelona, Palma de Mallorca, Marsilya Provence, Caprie adası, Florance ve Roma'yı 1.300 eurodan başlayan fiyatlarla dolaşacağını söyledi.

2016'DA HEDEF 12 BİN YOLCU

Türkiye'nin kruvaziyer turizmi için çok uygun bir ülke olduğunun altını çizen Canıyılmaz, yılda ortalama 95 bin kişinin cruise ile seyahat ettiğini, bunun 9 binini Royal Caribbean yolcularının oluşturduğunu vurguladı. İstanbul, Kuşadası, Fethiye, Dikili, Sinop ve Trabzon limanlarına uğradıklarını belirten Canıyılmaz, "2016 hedefimiz 12 bin kişi. Daha sonra bunu 20 bine çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.

HATTIN % 20'Sİ CRUISE YOLCUSU
THY Miami Pazarlama Şefi Salih Ahzem Topal da, 25 Ekim'de açılan Miami hattına cruise kampanyasının destek olduğunu anlattı. Topal, "Hat açılalı bir ay oldu. Yüzde 80 doluluk oranına ulaştık. Yeni bir hat için iyi bir rakam. Seyahat edenlerin yüzde 20'si cruise yolcusu" dedi. Dünyanın en büyük cruise limanlarından birinin Miami'de olduğunu söyleyen Topal, "Biz cruise ürününü uçağa bağlamak istiyoruz. Yani cruise ile büyümeyi hedefliyoruz. Diğer şirketlerle de görüşmeler yapacağız" diye konuştu.

35 MİLYON DOLARLIK KAYIP
Türkiye'de altyapı eksikliğinden dolayı 2016'da aynı anda 70'den fazla geminin limana yanaşamayacağını öne süren Canıyılmaz, "Salı Pazarı Limanı 3 gemiden fazla alamıyor. Dolayısıyla 70'den fazla gemi İstanbul'a yanaşamayabilir. Bu, 114 bin kişinin gelememesi demek. Bu 35 milyon dolarlık kayıp anlamına geliyor. Limana yanaşan gemi günlük 100-150 bin dolar bırakıyor" dedi.

İSTANBUL HOMEPORT OLMALI
Türkiye'nin kruvaziyer sektöründe ana liman (homeport) olma özelliklerini karşıladığını belirten Canıyılmaz, "İstanbul'un 'homeport' haline gelmesi elzemdir. Bu, diğer turizm sektörlerini de etkiler" diye konuştu. Zeytinburnu'ndaki Seaport projesinin artık zorunlu bir hal aldığını anlatan Canıyılmaz, şöyle konuştu: "Umuyoruz ki bu proje devletin desteğini alır ve en kısa zamanda uygulamaya konulur." Canıyılmaz, 3. Havalimanı'nın tamamlanmasının uluslararası turizm markası İstanbul'un pazar payını daha da artıracağını vurguladı.

Türkiye'ye en çok yolcu gönderen ülkeler
* Amerika
* Almanya
* İtalya
* İspanya

2015'te 9 gemi geldi
* Royal Caribbean (3)
* Celebrity (4)
* Azamara (2)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Royal 'cruise'u uçağa bindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN