Bakan Süleyman Soylu; "endişeye gerek yok"

Giriş Tarihi: 2.12.2015 10:02 Güncelleme Tarihi: 2.12.2015 13:13
Bakan Süleyman Soylu; endişeye gerek yok

, "Bin 300 liralık taahhüt bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak 'vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak' diye bir endişeye gerek yok" dedi.

Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için başkanlığında toplandı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Salonu'nda Bakan Soylu başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Komisyonun bu yılki ilk toplantısına Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK Yönetim Kurulu Gözlemci Üyesi Metin Demir, her iki konfederasyonun temsilcileri ve bürokratlar katılıyor.

Bu yılki görüşmelerde, AK Parti'nin asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme vaadinden dolayı rakam yerine ağırlıklı olarak yeni asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde durulması bekleniyor.

BİN 300 LİRA'NIN GELİR SKALASI SEBEBİYLE BİN 260 LİRAYA DÜŞÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Hükümetlerinin temel politikalarının istihdam, üretim ve büyüme dostu politikalar olduğunu ifade eden Soylu, "Bunu devam ettirmek zorundayız. Burada bir taraftan istihdamı, bir taraftan üretimi, diğer taraftan büyümeyi öncelemeliyiz. İş aleminin, içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz, işçimizin, emekçimizin durumunu gözetmeliyiz.

Aynı zamanda mali disiplinimize de aynı ölçüde ve aynı dengeyle birlikte bakabilmeliyiz. Tüm bunlar bu masanın temel konularından bir tanesidir" diye konuştu.

Bakan Soylu, asgari ücretteki bin 300 liralık rakamın gelir skalası sebebiyle bin 260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını bildirerek, "Bin 300 liralık taahhüt, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak 'vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak' diye bir endişeye gerek yok" dedi.

"HAYATIN STANDARTLARINI YÜKSELTMENİN GAYRETİNDE OLDUK"

Hükümetlerinin, ekonomik ve sosyal modellerinin en önemli çıktılarından birisinin orta sınıfın güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Soylu, "Bu, hem demokrasinin sürdürülebilirliği hem de toplumsal barışın devamının sağlanabilmesinin en önemli adımlarından biridir.

Burada sadece asgari ücretin tanzimini gerçekleştirmiyoruz, bunun yanında 13 yıldır hanelerde hem huzurun hem mutluluğun hem de yaşama standardının yükselmesine yönelik adımları atıyoruz. Asgari ücretin standardını yükseltmenin yanı sıra hayatın standartlarını da yükseltmenin gayretinde olduk. Sosyal güvenlik reformu ve çalışma hayatındaki reformlar Türkiye'de son 13 yıldaki zihniyet devriminin en önemli delili ve tescilidir" diye konuştu.

TARAFLARIN SA KABUL EDECEĞİ BİR SONUCA ULAŞILACAK

Bir basın mensubunun, yeni asgari ücretin işverene maliyeti konusunda hükümetin tavrının ne olacağını sorması üzerine Soylu, bu konunun 'nun ilerleyen toplantılarında konuşulacağını söyledi.Bir taraftan hedeflere ulaşma gibi çok önemli bir misyonlarının diğer taraftan ise insan onuru gibi çok önemli bir sorumluluklarının olduğunu ifade eden Soylu, "Bunların hepsini bu masada çalışıp, konuşup değerlendireceğiz. Kamuoyunun takdir edeceği ve tarafların da kabul edeceği bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

YENİ ASGARİ ÜCRET İÇİN GERİ SAYIM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Süleyman Soylu; "endişeye gerek yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN