KOBİ'ler ortak alım silahını çekiyor

KOBİ ve ihracatçı, ortak satın alma modeliyle maliyetlerini ortalama yüzde 50 düşürecek. Sistemde şu anda 28 tedarikçi üye bulunuyor

Giriş Tarihi: 10.12.2015
KOBİ'ler ortak alım silahını çekiyor
İhracatçılar ve KOBİ'ler üretim maliyetlerini düşürerek rekabet avantajını artırmak için güç birliğine hazırlanıyor. Türkiye'de bir ilk olan Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), 95 bin ihracatçı firmaya üretim maliyetlerini yüzde 50'ye yakın azaltma fırsatı sağlayacak yeni bir model geliştirdi. Bir sivil toplum örgütü niteliğine sahip olan OSO akaryakıttan kargoya, içme suyundan sigortaya, gümrüklemeden personel alımına kadar 28 alanda KOBİ'lere tedarikçi olarak hizmet verecek. Projenin en yeni noktalarından biri de online iş modeli. İhracatçılar ve KOBİ'ler www.osoline.com. tr web sitesine üye olarak platformda yer alan tedarikçilere en uygun fiyatlarla sipariş verebilecek. Dünyada da sayılı örneği bulunan elektronik satın alma sistemi sayesinde ölçeği ne olursa olsun firmalar maliyetlerini ciddi oranda azaltma şansı yakalıyor.

ALIRKEN KAZANACAK
OSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, 28 tedarikçi firma ile yapılan anlaşmalar sayesinde firmalara hem para hem de zaman kazandıracaklarını belirterek, "95 bin firmanın yarattığı sinerji, sektördeki en küçük firmanın bile maliyetlerini yüzde 10 ila 50 oranında düşürecek" dedi. Akyüz, bazı kalemlerde verimliliğin yüzde 75'i bile bulabildiğine dikkat çekerek, sistemi şöyle anlattı: "Sisteme katılan firmalar, tüketim miktarlarına göre değil tedarikçilerle yapılan indirim anlaşmalarına göre alım gerçekleştirecekler. Yıl genelinde baktığımızda sektör milyonlarca liralık tasarruf yapacak. 50 çalışanı olan bir üyemiz, OSO tedarikçileriyle çalışmaya başladıktan sonra 59 bin TL olan aylık giderlerini yüzde 9 oranında düşürdü. Firma aylık 4 bin 800, yıllık ise 58 bin TL'lik maliyet avantajı sağladı." Ortak Satınalma Oluşumu'nda yer alan 28 tedarikçi firma daha verimli çalışmak için bir toplantı yaptı. Toplantının son derece verimli geçtiğini vurgulayan Murat Akyüz, 2016'da sistemdeki tedarikçi firma sayısını artırmak amacıyla görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler ortak alım silahını çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN