Bu ülkeler 'dan çıkmaya aday

Giriş Tarihi: 29.12.2015 14:07 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 16:50
Bu ülkeler Euro'dan çıkmaya aday

Yunanistan'ın ardından Finlandiya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya ve Almanya gibi ülkeler de " Bölgesinden çıkmaya aday" ülkeler arasında.

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırma konusunda faaliyet gösteren Sentix'ten yapılan açıklamada, Bölgesi'nin dağılma riskinin sonbahara kadar hafiflediği ancak buna paralel sığınmacı krizinin kamuoyunun dikkatini çektiği ifade edildi.

Açıklamada, Euro Bölgesi'nden çıkış meselesinin 2016 yılının gündeminde de yer alacağı belirtilerek, "Sentix Euro Dağılma Endeksi, Aralık ayında 14 puana yükseldi. Bu üst üste ikinci artış.

AB'DEN TÜRKİYE'YE 3 MİLYAR EURO

Yatırımcıların algısı değişiyor ve daha fazla ülke çıkış adayı olarak değerlendirilecek" denildi. Özellikle kurumsal yatırımcıların, Euro Bölgesi'nin dağılma riskinin 2016 yılının ana yatırım teması olacağını düşündüğü aktarılan açıklamada, Yunanistan'ın ardından Finlandiya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin de yatırımcılar tarafından "çıkışa aday" olarak tanımlandığı kaydedildi.

Söz konusu endeks, 2012 yılının Haziran ayından bu yana aylık bazda yayımlanıyor. Bireysel ve kurumsal 877 yatırımcının katıldığı son anket, 23-26 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.

Bu ayki 14 puan, ankete katılan yatırımcıların yüzde 14'ünün gelecek 12 ay içerisinde Euro Bölgesi'nde dağılma olacağını düşündüğü anlamına geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ülkeler Euro'dan çıkmaya aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN