Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üreticilerinin "don nöbeti"

Antalya'nın Kumluca ilçesinde çiftçiler, turfanda sebzelerini dona karşı koruyabilmek için larında sabaha kadar nöbet tutuyor.

Giriş Tarihi: 2.1.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 2.1.2016 11:23
Sera üreticilerinin don nöbeti
Antalya'nın Kumluca ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler, larında nöbet tutarak, kurdukları soba ve yağmurlama sistemleriyle dona karşı tedbir alıyor.

Hava sıcaklığının eksi 2-3 dereceye kadar düştüğü Kumluca'da turfanda sebze üreten çiftçiler, meteorolojik uyarıları da dikkate alarak, seralarında "don nöbeti" tutmaya başladı.

Çiftçiler, seradaki dereceler eksi 2'yi gösterdiğinde, yağmurlama sistemini çalıştırıp, içi odun dolu sobaları yaktı.

Domates üretimi yapan Mehmet Hoyrazlı, yurt genelinde etkili olumsuz havanın Kumluca'da da hissedildiğini, bunun üzerine seralarında hazırlık yaptıklarını anlattı.


Meteorolojik uyarıları da dikkate aldıklarını ifade eden Hoyrazlı, "Bugün hava sıcaklığı erken düştü, biz de sobalarımızı yaktık. Sabaha kadar sobaları kontrol edeceğiz, sobaların sönmemesi için nöbet tutacağız. Nöbetimiz yaklaşık 12 saat sürecek. İnşallah ürünlerimizi don vurmaz. Allah tüm çiftçilerin yardımcısı olsun" dedi.

Seralarda gece yakılanların yerine sabah yeniden odun hazırlayacaklarını kaydeden Hoyrazlı, aksi durumda bir yıllık emeklerinin boşa gideceğini bildirdi.

Çiftçiler sera nöbetine başladı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sera üreticilerinin "don nöbeti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN