Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya geri adım atıyor

Yüksek enflasyonla baş edemeyen Rusya, Türk mallarına uyguladığı yaptırımlarda geri adım atıyor. Sebzemeyve, inşaat ve tekstil ürünlerinin Türkiye'den ithalatına kolaylık sağlanacak

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Rusya geri adım atıyor
Rus hükümeti, Türk iş dünyasına yönelik yaptırımları gevşetmek için harekete geçti. Rusya'nın bu kararı almasında özellikle sebze ve meyvede yasağının yarattığı enflasyonist baskı ile inşaat sektöründeki sıkıntıların etkili olduğu belirtiliyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Türk şirketlerinin bazı şartlarda yaptırımlardan muaf tutulması için istisna çalışması hazırladı. Söz konusu tasarı, sahibi Türk vatandaşı olan veya o kişiler tarafından kontrol edilen şirketlerin ve Türk mallarının Rusya hükümetinin belirlediği yaptırımların kapsamından çıkarılmasına imkân verecek. Karar yürürlüğe girerse, yaptırım nedeniyle ülkeye sokulmayan ürünlerin yeri ekonomik açıdan dolduralamaz ise bunlara yönelik ambargo esnetilecek.

BAŞVURULAR ETKİLİ OLDU
Bu konuda, hükümetin oluşturduğu komisyonlar talepleri inceleyecek. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Sberbank ve diğer bazı şirketlerin, Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımlardan muaf tutulmaları talebiyle başvuruda bulunduklarını bildirdi. Güvenlikle ilgili kontratların da yaptırım kapsamından çıkarılabileceği belirtildi. Hükümetin internet sitesinde yer alan bilgilere rağmen Rus Hükümeti sözcüsü Natalia Timakova, Rusya'nın Türkiye'ye karşı başlattığı yaptırımları değiştirmeyi planlamadığını söyledi.

RUS İŞADAMLARI PUTİN'İ TAKMIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türk mallarına uyguladığı yasaklara rağmen Rus işadamları Türkiye'den vazgeçmiyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Ticari Safari Projesi kapsamında Rusya'dan Bursa'ya gelen 25 firma temsilcisi, bebe-çocuk konfeksiyonu sektöründe faaliyet gösteren firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Rusya'dan katılımının hayli önemli olduğunu söyledi.

TEKSTİLE BEYAZ LİSTE MÜJDESİ

Türk mallarına uygulanan "tam denetim"in fiilen ambargo durumu yaratması Rus tekstil üreticilerini zor duruma düşürdü. Bu nedenle Rusya Sanayi Bakanlığı'nın, Türk tekstil şirketlerini kapsayan bir "beyaz liste" hazırladığı bildirildi. Bu kapsamda Rusya'daki tekstil üreticilerinin Türkiye'den satın aldıkları kumaş ya da üretimde kullanılan diğer tekstil aksesuvarlarının gümrüklerden girişi hızlandırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya geri adım atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN