Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarı hikâyeleri yazalım

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Körfez'in en önemli işadamlarıyla bir araya geldi. Davutoğlu, "Sizin potansiyeliniz ve Türkiye potansiyeli bir araya geldiğinde çok büyük sinerji oluşur" dedi

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Başarı hikâyeleri yazalım
Londra ve Davos'ta dünyanın önde gelen işadamlarıyla buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün de Körfez'in en önemli işadamlarıyla bir araya geldi. "Sizin potansiyeliniz ve Türkiye potansiyeli bir araya geldiğinde çok büyük sinerji oluşur" diyerek Suudi yatırımcılara seslenen Davutoğlu, "Siz yatırım yaparsanız beni Başbakanınız olarak görün. Ben de sizi Türk işadamı olarak görürüm. Tüm sorunlarınızı bana iletin. Mali bütçe ve disiplinimiz neredeyse mükemmel" dedi. Mekke ve Medine ziyaretinin ardından Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'a geçen Davutoğlu, iş adamları ile bir araya geldi. Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı koordinasyonunda gerçekleşen görüşmede Suudi Arabistan'ın hacmi 500 milyar doları aşan 20 işadamı ile buluştu. Davutoğlu Türkiye ve Suudi Arabistan'ın birbirini tamamlayacak iki büyük potansiyele sahip ülke olduğunu belirterek şunları söyledi:

ÇOK BÜYÜK SİNERJİ OLUŞUR:
Bizim yeni başarı hikayeleri yazmaya ihtiyacımız var. Sizin ihtiyaçlarınız bizde, bizimki de sizde var. Bölge coğrafyasında en stabil iki nokta var; biri Türkiye diğeri de Körfez. Suudi Arabistan da körfezin lokomotifi. Türkiye potansiyeli sizinle bir araya geldiğinde çok büyük sinerji oluşur. Önümüzdeki ay da Cidde Ekonomik Forumu'na da katılacağız.

BENİ BAŞBAKANINIZ OLARAK GÖRÜN:
Burada da söyleyeyim ben ülkeye yatırım yapan katma değer sağlayan yatırımcıyı yabancı olarak görmem. Siz yatırım yaparsanız beni Başbakanınız olarak görün. Ben de sizi Türk işadamı olarak görürüm. Tüm sorunlarınızı bana iletin.

ERDOĞAN BAŞARI HİKAYESİ YAZDI:
Çok önemli bir noktayı belirteyim; Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, 14 yılda başarı hikayesi yazdı. Ardından Türkiye'de seçimle görev alan ilk Cumhurbaşkanı oldu. Onun ardından geçen yıl iki seçim atlattık. Buna rağmen Türkiye de 1 milyon istihdam oluşturduk ve yüzde 4 ile Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük büyüme rakamı elde ettik. Mali bütçe ve disiplinimiz neredeyse mükemmel. Bin 300 adımı takvimlendirerek büyük bir reform paketi hazırladık.

GURUR DUYDUM:
Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a inşa ediyoruz. Geçen haftalarda Almanya'ya gittiğimde ayrı bir gurur duydum. İstanbul Frankfurt'u geçerek dünyanın en büyük üçüncü merkezi oldu. Türk Hava Yolları şu an dünyada en çok destinasyona uçan havayolu.

KONUT PROJELERİNDE İŞBİRLİĞİ OLABİLİR:
Müteahhitlikte dünya ikincisiyiz. Suudi Arabistan'da yapılacak konut projelerinde ciddi bir işbirliği içine girebiliriz.

TUNUSLU BAKAN DA 'TEK YOL İSTANBUL' DEDİ:
Size bir anımı anlatmak isterim. Dışişleri Bakanlığı döneminde Tunus'a gittim. Tunus Dışişleri Bakanı sonraki gün İstanbul Havalimanı'nda gördüm. "Ne yapıyorsun İstanbul'da " diye sordum. Bana Etiyopya'ya gitmek istediğini ve bunun için tek yolun İstanbul olduğunu söyledi.

SUUDİ YATIRIMCILAR: DİNAMİZMİNİZE HAYRANIZ
Suudi yatırımılar ise şunları söylediler:"Türkiye'deki İslami bankacılığı desteklemek isteriz. Türk şirketlerini daha çok bekliyoruz. Türkiye'nin büyüme performansı ve dinamizmine hayranız. TOKİ'nin buradaki yatırımcılarla çalışmasını, hem Suudi Arabistan'da hem de Türkiye'de işbirliğini çok önemsiyoruz. Suudi Arabistan'da 250 bin civarı konuta ihtiyaç var. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması yapalım. Balkan, Karadeniz, Orta Asya ülkelerine beraber açılabiliriz. Savunma sanayi alanında Türkiye ile yaptığımız işbirliği bizi çok önemli noktaya taşıdı." Suudi yatırımcılar, "Türk yatırımcıları da Suudi Arabistan' a yatırım yapmaya bekliyoruz" mesajı verdi. Suudiler ayrıca Türkiye'de petro-kimya, yenilenebilir enerji, tarım, ulaştırma alanında yatırım ve iş birliği yapmak istediklerini söyledi.


Davutoğlu körfezin en büyük işadamlarıyla buluştu. Türkiye'ye yatırım çağrısı yaptı:

Potansiyeller birleşince çok büyük sinerji oluşur

Yatırım yaparsanız beni Başbakanınız olarak görün

Tüm sorunlarınızı bana iletin

Türkiye'de 1 milyon istihdam oluşturduk

Yüzde 4 ile Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük büyüme rakamı elde ettik

Mali bütçe ve disiplinimiz neredeyse mükemmel

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarı hikâyeleri yazalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN