Kadınların işgücüne katılımı 8.3 puan arttı

Borsa İstanbul'un 'gong'u dün kadın-erkek eşitliği için çaldı. Törende konuşan Emine Erdoğan, kadınların işgücüne katılım oranının 10 yılda 8.3 puan arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Kadınların işgücüne katılımı 8.3 puan arttı
Borsa İstanbul'da kadınerkek eşitliğini vurgulamak amacıyla dün 'gong' töreni düzenlendi. İş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve kadınların ekonomik hayatta desteklenmesinin hedeflendiği törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever ve iş dünyasından üst düzey yöneticiler katıldı. Toplantı kapsamında daha önce Türkiye'den 50 şirketin imzaladığı Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (UN WEP) ilkelerine 33 şirket daha katıldı.

POZİTİF AYRI MCILIK
Törende konuşma yapan Emine Erdoğan, şirketlerin yönetim kurullarında kadınlara daha çok yer verilmesi, tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması gibi ilkeleri barındıran WEP'e imza atan şirketleri tebrik etti. Türkiye'de kadının güçlendirilmesi için son 10 yılda birçok önemli gelişmeye imza atıldığını vurgulayan Erdoğan, "Bu süreçte yüzde 20.8 olan kadın istihdam oranı 27.5'e yükselirken işgücüne katılım oranı da 8.3 puan arttı" dedi. Kadınların evde imal ettikleri ürünleri iş yeri açmaksızın satışa sunmalarının önemli bir motivasyon olduğunu belirten Erdoğan, kadın girişimcilere KOBİ kredilerinde de yüzde 85'lik kefaret oranıyla pozitif ayrımcılık sağlandığını hatırlattı.

PROAKTİF DAVRANILMALI
"Kadın erkek eşitliğinin, cinsiyet adaleti gibi bir değer kriteriyle ele alınması önemli. Zira, kadınların özel sorumlulukları hesaba katılmadan sağlanan eşitlik eşitsizlikler doğurabilir" diyen Erdoğan, şunları anlattı: "Hükümetin son yıllarda yaptığı doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürenin, memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi, doğuma bağlı yarı zamanlı çalışma imkânı ve babalık izin süresinin artırılması gibi konular kadınların hayatını kolaylaştıracak önemli gelişmeler. Ancak bunlar erkeklerin vereceği destekle amacına ulaşabilir. İş dünyası liderlerini, kadın gücünü artırma konusunda daha proaktif yaklaşımlara davet ediyorum." Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayatlarının güçlenmesini istediklerini anlattı. Ramazanoğlu, "Kadınlar için fırsat eşitliğini öne çıkaran her projeye destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

EKONOMİK İLERLEME KADINLARLA SAĞLANIR
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever de Türkiye'nin dünyada kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkelerden biri olduğunu anımsatarak kadınların iş ortamında ve sosyal hayatta daha aktif olması gerektiğini söyledi. Suteks Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve WEP İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger ise "Bugünkü cinsiyet eşitliği seviyesini korursak dünya 2030'da 12 trilyonluk bir değer yaratıyor. Ancak cinsiyet eşitliği yüzde 50 seviyesine gelirse bu değer 28 trilyona çıkıyor" dedi. Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu da Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliğinde ilerleme sağlamasının kadınların ekonomik hayatta güçlenmesiyle mümkün olduğunu vurguladı. WEP'e imza atan Vodafone'un CEO'su Gökhan Öğüt, kadın çalışan oranlarının yüzde 41'in üzerinde olduğunu aktardı. WEP'i imzalayan şirketlerden Rönesans Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp de, "Toplumsal cinsiyet eşitliği hem ülkemiz hem de sektörümüzün gelişimi için büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.

Borsa İstanbul'da gong kadın erkek eşitliği için çaldı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların işgücüne katılımı 8.3 puan arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN