İsraillilerden kablosuz dünya

İsrail'de SkyFi adlı bir startup dünyanın en gelişmiş uydusunu yaptı. Nano uydular 500 kat güçle dünyayı çevrimiçi yapacak

Giriş Tarihi: 12.3.2016
İsraillilerden kablosuz dünya
İsrailli bir start-up dünya geneline bir kablosuz ağ bağlantısı sağlamak için çalışmalara başladı. Girişim sermayelerinden 3 milyon dolarlık kaynak sağlayan SkyFi isimli firma, Afrika, Asya ve Uzak Doğu'da geri kalmış bölgelere interneti yaymayı planlıyor.

3 MİLYAR ONLINE DEĞİL

Bu sistemi kurmayı sağlayacak şey ise tamamı nano teknolojiden üretilmiş akıllı uydu. Facebook ve Google arasındaki dünya geneline yayılacak bir internet servisi yarışına dahil olan firma, mini uyduları güçlü vericilere çevirecek. Google yüksek irtifa balonları ile denerken Facebook drone ve daha karmaşık uydularla bu hedefe ilerliyor. İsrail havacılık endüstrisinden ayrılıp emekli olduktan sonra firmayı kuran Raz Itzhaki Tamir, ayakkabı büyüklüğünde 60 minyatür nano uyduyu göndermeyi planlıyor. Tamir, "Dünyada 3 milyar insanın internet erişimi yok. Biz hepsine hizmet vereceğiz. Nano uydular normal uydulara göre 500 kat daha verimli çalışıyor" dedi. Önümüzdeki beş yıl içinde 6 bin adetlik uydu gönderilecek uzayda İsrail teknolojisinin kullanılması bekleniyor. Ancak tek sorun henüz bir doğrulama yapılmamış olması. SkyFi firmasının uydularının uzayda denenip testi geçmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsraillilerden kablosuz dünya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN