Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MIPIM’e kamu çıkarması

Türk kamu sektörü bu yıl MIPIM’de önceki fuarlardan farklı olarak rekor seviyede temsil edildi. Hatay, Ordu, Bursa ve Balıkesir belediyelerinin projeleri yabancılardan tam not aldı

Giriş Tarihi: 17.3.2016
MIPIM’e kamu çıkarması

MIPIM Fuarı bu yıl öncekilerden farklı olarak daha çok yerel yönetimlerin katılımına sahne oldu. İstanbul'un yanı sıra fuara katılan Anadolu kentleri de projelerini uluslararası arenada tanıtma fırsatı buldu. Aralarında Antalya, Ordu, Balikesir ve Hatay büyükşehir belediyelerinin yer aldığı 8 yerel yönetime yabancı yatırımcıların ilgisi yoğundu. Her şeye rağmen yabancı yatırımcıda herhangi bir tereddüt görmediklerini söyleyen belediye başkanları, daha önce planladıkları görüşmeleri gerçekleştirdiklerini hatta yeni yatırımcıların kendilerine ulaştıklarını bildirdi.

NEGATİFİ POZİTİFE ÇEVİRECEĞİZ
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hem Avrupa hem de Uzakdoğu'dan projelerine ilgi olduğunu belirterek, "Bize Suriye savaşı sonrası Hatay'a nasıl yatırım yapabileceklerini soranlar oldu. Fırsatlar her zaman olumlu dönemde gelmez. Şu anda fırsatı kollamak lazım" dedi. Hatay'ı Suriye savaşı sonrasına hazırladıklarını aktaran Savaş, "Hazır olmamız lazım. Negatif algıyı pozitife çevireceğiz" diye konuştu. Antakya Belediyesi MIPIM Fuarı'na Haraparası kentsel dönüşüm projesinin yanında teleferik, müze-otel ve lojistiğe yönelik projeksiyonların yer aldığı paketle katıldı.

YABANCI SAĞLIKLA İLGİLENDİ
Bursa Büyükehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar da şehrin tarım, sanayi ve endüstride geldiği seviyeyi sağlık turizmine de taşımak istediğini aktardı. Bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizen Vardar, fuardaki uluslararası yatırımcıların sağlık turizmine yönelik projelerle yakından ilgilendiklerini anlattı. Daha önce 20 kurum ve kuruluşla randevulaştıklarını dile getiren Vardar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu fuarda sayı daha da arttı. Fuar başladıktan sonra bile randevu talepleri aldık. Türkiye'nin güvenliğine ilişkin bir endişe izlenimi almadık.
Yabancı yatırımcıda herhangi bir tereddüt görmedik."

'YABANCI FONLARLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR'
Türkiye'nin ilk Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF) Primo'yu kuran 24 GPY, MIPIM 2016'da yabancı yatırımcılarla buluştu. Fuardaki İstanbul çadırında, "Türkiye'de gayrimenkul piyasası ve yatırım fonları" konulu bir panel düzenlendi. 24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, Türkiye'nin bu fonlar için önemli olduğunu ifade etti. PwC ortaklarından Ersun Bayraktaroğlu, "Fuar süresince Uzakdoğu'dan Amerika'ya birçok yabancı yatırımcı grubuyla görüştük" dedi.

İSTANBUL, PARİS VE LONDRA'YI SOLLADI
MIPIM 'de İstanbul çadırında sergilen büyük ölçekli kamu-özel sektör projeleri, Londra ve Paris'e yönelik çalışmalardan daha fazla ilgi gördü. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye'nin İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ve yeni havalimanı gibi projeleriyle bölge ülkeleri arasından sıyrıldığını söyledi. Turan, Emlak Konut'un bir dünya markası olduğuna işaret ederek, "Emlak Konut, finansman yaratılmasında önemli bir işleve sahip. Son 10 yılda ülkemiz adına üretilmiş bir değerdir" dedi. Turan, TOKİ olarak bu yıl 60 bin, 2016-2019 arasında ise 250 bin sosyal konut üreteceklerini söyledi.

15 MİLYAR DOLAR YATIRACAKLAR
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, MIPIM'de Almanya ve Hollanda gibi çok sayıda Avrupa ülkesi ile görüştüklerini belirtti. Uğur, "Bandırma'da planlanan liman ve sanayi projemize Hollandalı bir şirket ilgi gösterdi. Buraya 15 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduklarını söylediler" dedi. Türkiye'nin dinamik bir ülke olduğunu kaydeden Uğur, geçici bazı arızaların zamanla çözüleceğini, yabancı yatırımcıda kaygı olmadığını aktardı.

YABANCI TERÖR DİNLEMİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da, Ünye Limanı ile ilgili Roterdam merkezli bir firma ile görüştükleri bilgisini verdi. Yılmaz, yapımı planlanan Çikolata Park için de bir şirketle temasta olduklarını aktardı. Yılmaz, "Otel projemiz de var. Bu konuda Hilton ve Shereton'ın üst yöneticileriyle görüştük. Özellikle son dönemde Türkiye'de estirilmeye çalışılan terör hadiseleriyle ilgili bahsedildiği gibi yatırımcıların hiçbir endişesi veya kaygısı yok. Bize 'Yatırım yapalım, ilinize gelelim, destek olalım, yer gösterin' şeklinde ciddi talepler geldi" şeklinde konuştu. Yılmaz, fuarın ilk gününde sundukları beş proje için hedeflenen ilgiyi gördüklerinin altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MIPIM’e kamu çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN