Türkiye'nin en iyi haber sitesi

#WeLoveGrowth

, 2015’te yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 4 ile tahminlerin üstünde büyüdü. Son çeyrekte ise yüzde 5.7 ile dünyanın en hızlı büyüyen beşinci ülkesi olduk

Giriş Tarihi: 1.4.2016
#WeLoveGrowth
Küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler, PKK ile DAEŞ'in alçak saldırıları ile birlikte artan jeopolitik riskler, yaşanan iki genel seçim ve yaratılmaya çalışılan kaos ortamına rağmen büyümeye devam ediyor. Ekonomi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5.7 ile 18 çeyreğin en hızlı büyümesine imza atarken, kesintisiz büyüme süreci 25 çeyreğe çıktı. , yılın son üç ayında ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen beşinci ülkesi oldu. Uluslararası kuruluşların ve analistlerin tamamına yakınının tahmin edemediği bu büyüme ile geçen yıl 700 bin kişiye istihdam sağlandı.

OVP HEDEFİ YAKALANDI
İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre 2015'in tamamında ise yüzde 4'lük büyüme ile revize edilen Orta Vadeli Program (OVP) hedefi de yakanlandı. Türkiye, geçen yılki yüzde 4'lük büyüme rakamıyla G20 ülkeleri arasında dördüncü sırada yer aldı.

İLK 20'DE YERİNİ KORUDU
Doların geçen yıl yüzde 25'e yakın değer kazanarak 3 lira sınırına dayanması, Türkiye ekonomisinin dolar bazında küçülmesine neden oldu. 2014 yılında 799.4 milyar dolar olan gayrisafi milli hasıla, geçen yıl 719.9 milyar dolara indi. Fakat buna rağmen Türkiye, G20'de yerini korudu. Kişi başı gelir de 9 bin 261 dolar oldu.

2016'DA % 4 AŞILABİLİR
Jeopolitik risklerin arttığı, iç siyasette iki genel seçimin gerçekleştirildiği bir yılda büyümeyi iç tüketimin sırtladığını belirten Ziraat Yatırım Analisti Bora Tamer Yılmaz, bu yıl yüzde 4'ün aşılabileceğini söyledi. ALB Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan da bu yıl küresel ekonomilerdeki olası hızlı bir toparlanmanın büyümeyi kolaylıkla yüzde 4 üzerine taşıyabileceğini söyledi. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ise, "Güven ortamında kalıcı iyileşme ve düşük faiz ortamı yatırımı artırır" dedi.

SON ÇEYREĞİ BİR ANALİST TUTTURDU
Türkiye geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5.7 ile beklentilerin çok üstünde büyüyerek, analistleri ters köşeye yatırdı. Oranı tahmin eden tek bir ekonomist oldu. Vakıfbank Ekonomik Araştırmalar Müdürü Cem Eroğlu, Bloomberg'in anketinde dördüncü çeyrekte büyümesinin yüzde 5.7 olacağını belirtmişti. Cem Eroğlu'nun ardından en yakın tahmini yapan Finansbank ekonomisti İnan Demir oldu. Demir'in öngörüsü Türkiye'nin dördüncü çeyrekte yüzde 5.4 büyüme göstereceği yönündeydi. 4cast'den Juri Kren, 2015 dördüncü çeyreği için 5.2'lik büyüme olacağı öngörüsünde bulunmuştu.

TARIMDA KATMA DEĞER %7.6 ARTTI
2015'TE vatandaşın nihai tüketim harcamaları yüzde 4.5, devletin ise yüzde 6.7 arttı. Geçen yıl özel sektör yatırımlarının büyümeye katkısı 0.53 puan olurken, ihracatın katkısı ise eksi 0.30 puan oldu. Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin katma değeri yüzde 7.6, sanayinin katma değeri yüzde 3.3 arttı. Büyümenin üretim tarafında finansın 1.32 puan katkısı olurken, tarım 0.67, imalat sanayi 0.92, inşaat 0.10 katkı sağladı.

KISKANDIRAN PERFORMANS
*Son çeyrekte 5.7 ile 18 çeyreğin en hızlı büyümesi.
*25 çeyrek kesintisiz büyüme.
*Yılın son üç ayında dünyanın en hızlı büyüyen beşinci ülkesi.
*2015'te yüzde 4 ile G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi.
*Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin 2 katından fazla büyüme.

Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısı
700 bin kişiye istihdam sağlandı

Türkiye G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi oldu. Geçen yıl Türkiye'de yaklaşık 700 bin kişiye, küresel krizden bu yana ise 6.7 milyon kişiye istihdam sağladık. Güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz.

Cevdet Yılmaz Kalkınma Bakanı
2016 performansı daha iyi olacak

2015 yılında sağlanan büyüme küresel ekonomideki olumsuzluklar, yakın coğrafyamızdaki jeopolitik sorunlar, yaşanan iki genel seçim ve terör saldırılarına rağmen başarıldı. Bu performansın 2016'da AB başta olmak üzere sağlanacak nispi iyileşmeler, jeopolitik ortamda gelişmeler ve reformların ivme kazanması ile daha iyiye gitmesi bekleniyor

Fikri Işık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı
Ürünlerin niteliği artmalı

Türkiye, birçok uluslararası kuruluşun ve finans kurumunun yıl başında ve ortasında yaptığı tahminlerden daha hızlı büyüdü. Bu büyüme rakamıyla G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4'üncü ekonomi olmayı da başardık. Sanayi üretimi büyürken, üretilen ürünlerin niteliğinin de artması için her geçen gün çalışıyoruz.

Mustafa Elitaş Ekonomi Bakanı
Gelişmiş ülkeleri geçtik

Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 4'lük büyümeyi tam olarak yakalayan bu oran, Türkiye'nin son 13 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret ediyor. 2015 yılındaki ekonomik büyüme performansımız, birçok gelişmiş ülke grubu ortalamasının da oldukça üzerinde.

Nail Olpak MÜSİAD Başkanı
Dikkate değer başarı

2015 yılı, özellikle de yılın 2. ve 3.çeyreği kritik dönemlerdi. Ekonomi belirsizlik sevmez. Bu belirsizliğe bir de devletin mücadele ettiği terör örgütleri ve paralel devlet yapılanması eklenince, hemen kötümser senaryolar yazılmaya başlanmıştı. Bu olumsuz etkenlere rağmen, yılın genelinde yüzde 4 oranını yakalamak Türkiye için dikkate değer bir başarı.

Mehmet Büyükekşi TİM Başkanı
Parlak geleceğe inanıyoruz

Büyüme verisi, Türkiye'nin en karamsar küresel ortamda dahi potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Ülke ekonomisinin dinamizmini ve potansiyelini ortaya koyuyor. Küresel ekonominin hâlâ zayıf gittiği ortamda dahi ekonomimiz iyi bir büyüme hızı yakaladı. Ülkemizin potansiyeline ve ekonomimizin parlak geleceğine inanıyoruz.

Erdal Bahçıvan İSO Başkanı
Sanayinin katkısı değerli

Sanayimizin, sıkıntılara rağmen büyümeye son çeyrekte verdiği katkının değerini ve 2015 performansına olumlu etkisini vurgulamak istiyorum. Ekonomide konjonktürel nedenlerle de olsa hâlâ iç talep ağırlıklı bir büyüme söz konusu. 2016'nın nitelik ve kalite yönünden çok daha güçlü ve sağlıklı bir büyümeyi hak ettiğine inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
#WeLoveGrowth
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN