Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün okullarında vurgun

Zonguldak’ta FETÖ/ PDY’ye yönelik yapılan soruşturma kapsamında eğitim kurumlarının yaklaşık 3 milyonluk kayıtdışı işlem yaptığı belirlendi. Bunun da teröre finansman olarak aktarıldığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 14.4.2016
FETÖ’nün okullarında vurgun
Zonguldak merkez ile Ereğli ve Çaycuma ilçelerinde Fetullahçı Terör Örgütü/ lel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan eğitim kurumlarının 3 milyon TL'ye yakın kayıt dışı işlem yaptığı belirlendi. Bunun da terör finansmanında kullanılmak üzere FETÖ/PDY'ye aktarıldığı yönünde kuvvetli şüpheler bulunduğu tespit edildi. İncelemelerde 2009-2010 ve 2014- 2015 eğitim-öğretim dönemlerinde kent merkezinde faaliyet gösteren Fatih Koleji, Anafen ve FEM dershanesi, Çaycuma FEM-Anafen Dershanesi, Ereğli'deki FEMAnafen Dershanesi ve Fatih Koleji'nin bağlı olduğu 5 şirketin, 2 milyon 770 bin liranın üzerindeki bir tutarı kayıt ve beyan dışı bıraktığı tespit edildi.

TERÖRÜN FİNANSMANI ŞÜPHESİ
Merkez, Ereğli ve Çaycuma'daki 5 eğitim kurumunu işleten şirketin ortak ve yöneticilerinin, kayyum atanan diğer 6 şirkette ortak ve yönetici oldukları da tespit edildi. Şirket ortaklarının özel eğitim kurumlarına ait firmalarda farklı tarihlerde ortak, yönetici veya üye olmalarından dolayı bunlar üzerinden terörün finansmanında kullanılacak gelirleri gizledikleri ya da FETÖ/PDY'ye aktardıkları yönünde kuvvetli şüpheler bulunduğu tespit edildi.

BAĞIŞ ADI ALTINDA PARA TOPLANDI
Soruşturma kapsamında görüşülen öğrenci velileri ve bazı okul çalışanları, gazetesi ve Sızıntı dergisi abonesi olmaya zorlandıkları, bağış adı altında para istendiğini, okul arsa ya da inşaatına yardım için para talep edildiğini ve her sınıftan bir kurban parası toplandığını anlattı.

MAAŞLARI KARŞILIĞINDA ZORLA ABONE YAPILDILAR
İfadesine başvurulan bazı personelin, maaşları karşılığında bağış talep edildiğini söyledikleri belirtildi. Zaman gazetesi ile Sızıntı dergisine abone edildiklerini ve bunlara altışar kişi bulup abone yaptırılmasının istendiğini belirten personel bunun zorunluluk sayıldığını kaydetti.

İŞTE FETÖ'NÜN BEYİN TAKIMI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün okullarında vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN