Türkiye'nin en iyi haber sitesi

havacılıkla dünya vitrininde

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Bursa havacılıkla dünya vitrininde
Büyükşehir Belediyesi'nin yönlendirmesiyle yerli uçak üretimi konusunda büyük bir adım atan B Plas firması tarafından satın alınan Alman AQUILA markalı uçaklar, Türk bayrağı işlenen kanatlarıyla Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda boy gösterdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın ilk kez katılımcı olarak yer aldığı Almanya'daki Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda AQUILA'nın standını gezip, B Plas CEO'su Mehmet Celal Gökçen'den fuar hakkında bilgi aldı:

DÜNYANIN EN LÜKS UÇAKLARI
Bursa'da sanayi sektörünün katma değeri yüksek ileri teknoloji ve tasarıma dayalı ürünlere yönelmesi noktasında öncülük eden ve bu çalışmalarının meyvesini yerli tramvay üretimi ile alan Büyükşehir Belediyesi'nin gayretleriyle Bursa artık havacılıkta da söz sahibi oluyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen ailesine bağlı B Plas'ın havacılık sektöründe aktif rol alması amacıyla uzun süredir temaslarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin kararlılığı sonuç vermiş ve B Plas, Alman uçak firması AQUILA'yı satın almıştı. Bursa sanayi böylelikle havacılık sektöründeki ilk kararlı adımını atarken, bugüne kadar dünyanın farklı kentlerinde düzenlenen havacılık fuarlarına ziyaretçi olarak katılan Bursa, şimdi ise katılımcı olarak yer aldığı fuarlarda kendi uçaklarını sergileyemeye başladı. Almanya'daki Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda stant açan B Plas, böylelikle kanadına Türk bayrağı işlenmiş yeni uçaklarını da dünya vitrinine çıkarmış oldu.

HAVACILIKTA SÖZ SAHİBİ
Sektörün en önemli fuarlarından olan ve 36 ülkeden 606 firmanın yer aldığı Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda B Plas'ın standını ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, B Plas CEO'su Mehmet Celal Gökçen'den fuar ve uçak üretimi konusundaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kanadına Türk bayrağı işlenmiş uçağı da yakından inceleyen Başkan Altepe, yerli üretim konusunda kararlılığı meyvelerini toplamaya başladıklarını hatırlattı. Yerli tramvay ve metro vagonu üretimi, arıtma tesislerindeki çamurun yakılarak elektrik enerji üreten tesislerin yerli olarak üretilmesinin ardından havacılık sektöründe de Bursa'nın öne çıkması yolundaki hedeflerine ulaştıklarını ifade eden Başkan Altepe, "En önemli hedeflerimizden biri de havacılık sektörü idi. Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümünü kurduk. Türkiye'de havacılıkla ilgili çalışma yapan tüm kurumları gezip, çalışmaları yerinde gördük. Sonra yurt dı��ındaki çalışmaları mercek altında aldık. En son geçen yıl bu fuara ziyaretçi olarak gelip, firmaları gezmiştik. Bu yıl ise artık Bursa markalı uçaklarımızı sergiliyoruz. Kısa zamanda önemli bir mesafe kat ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin gösterdiği 2023 hedeflerine giden yolda Bursa olarak lokomotif kent olmayı amaçlıyoruz. Bu uğurda önemli bir katkı sağlayan B Plas ve Gökçen ailesini de havacılık sektöründeki çalışmaları nedeniyle tebrik ediyorum" diye konuştu.

YERLİ ÜRETİME BÜYÜK MORAL
Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen dünyanın en büyük inşaat ve makine Fuarı BAUMA'ya da Türk firmaları damgasını vurdu. Çin ve İtalya'dan sonra Türkiye 146 firma ile fuarın gözdesi olurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu fuarda da Bursalı sanayicileri yalnız bırakmadı. Bursalı firmaların stantlarını tek tek ziyaret eden Başkan Altepe, E-Mak Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer ile yeni teknoloji projeleri üzerine sohbet etti. Dünya çapında üretim yapan firmaların Bursa'nın gururu olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "İthalatımızın azalması ve ihracatımızın artması için yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretimin desteklenmesi, sanayicimizin ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretimlere yönlendirilmesi noktasında gayret gösteriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa havacılıkla dünya vitrininde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN