Doğalgaza kavuşan konut ve yeri sayısı her geçen gün artıyor!

Giriş Tarihi: 4.5.2016 07:58 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 07:59
Doğalgaza kavuşan konut ve iş yeri sayısı her geçen gün artıyor!

Doğalgazın ekonomik ve konforlu olması doğalgaz kullanımını lüks kullanım ürünü olmaktan çıkartarak zorunlu ihtiyaç haline getirm. EPDK’nın verilerine göre ;2014 yılı sonu itibariyle doğal gaz hizmeti götürülen 71 ilde toplam abone sayısı 10.765.377’ye, serbest tüketici sayısı ise 440.241’e ulaşmıştır, bu sayının 2015 yılında 1 Milyon arttığı tahmin ediliyor.

Öncelikle ısıtılacak yapının bulunduğu bölgede doğalgaz alt yapısının bulunması gerekiyor. Doğalgaz yapısı mevcut ise; yapının ısı ihtiyacı belirlendikten sonra en uygun cihaz - ekipman - malzeme seçimiyle lemler tamamlanıyor.

Yoğuşmalı kombiler daha ekonomik

Doğalgazın dışında kullanılan diğer yakıtların hem çevreye verdiği zarar hem de kullanımının konforsuz olması son yıllardaki talebin artmasına sebep olmuştur. Özellikle gelişen yoğuşmalı sistemler ile beraber tüketimler giderek azalmakta ve ısıtma için ortaya çıkan faturalarda ciddi düşüşler olmaktadır.

2015 yılıı değerlendiren Üçay Grup Genel Koordinatörü Turan Şakacı "2015 yılının doğalgaz sektörü için beklentilerin gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Geçirmiş olduğumuz seçimler, yaşanan ekonomik belirsizlikler diğer sektörlerde de olduğu gibi doğalgaz sektörünü de etkiledi. Yatırımlardan vazgeçilmesi ve mevcut yatırımların durdurulması / yavaşlatılması sonucu maalesef sektörel bir daralma yaşandı fakat biz Üçay Grup olarak 2015 yılında da büyüme ivmemizi devam ettirdik. " dedi.

2016 yılında da firma olarak devamlı büyüyen ve gelişen mühendislik anlayışlarını ilerletmeye gayret edeceklerini ifade eden Şakacı; "Doğalgaz'ın " Mühendislik " bilimin bir parçası olduğunu unutmadan, mühendisliğin diğer kollarını da kullanarak sektöre hizmet vermeye devam edeceğiz. Özellikle Yenilenebilir Enerjiler alanında çalışmalarımızı daha da arttırmak niyetindeyiz. Doğalgaz'ın bulunmadığı yerlerde ısıtma - sıcak su - soğutma ihtiyacını karşılayan Isı Pompası Sistemleri'nin yanı sıra güneşten elektrik üretimi ile ilgili " Fotovoltaik Sistemler " üzerinde de ciddi çalışmalar yaparak, pazarda oluşmaya başlayan taleplere de cevap vermeyi arzu ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Markalı konut projeleri sektörü büyütüyor!

Markalı konut projeleri arttıkça, iklimlendirme sektörünün de geliştiğini söyleyen Turan Şakacı "yapılacak her yeni proje, şartlandırılacak yeni alanlar demek. Yeni iş alanları yeni tasarımlar demek. Özellikle son 10 yılı gözlemlediğimizde 'nin büyüme politikasının sektörü üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu da bizim gibi iklimlendirme sistemleri ile ilgilenen firmalar için büyük bir fırsat." diyor.

Kombi bakımı ne zaman, nasıl ve ne sıklıkla yapılmalı?

Kombi bakımı ısıtma sezonu öncesi, senede 1 defa yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Evinizin büyüklüğü, dış ortama bakan tarafları ve cam yüzey alanları iyi bir şekilde irdelenerek cihaz ve ekipman seçimi yapılmalıdır. İhtiyaçtan büyük ya da küçük koyulan ekipmanlar tüketimi arttırarak memnuniyetsizliğe yol açacaktır.

Ortalama bir eve doğal gaz bağlatmanın maliyeti nedir?

Bir evin doğalgaz bağlatma maliyeti ısıtma sisteminin yani kombi,radyatör ve kalorifer tesisatının olup olmamasına göre değişmektedir. Olmadığını düşünürsek bu sistem kurulumu evin büyüklüğü,seçilecek kombi çeşidi gibi bir çok değişkene bağlıdır fakat ortalama olarak 5.000 TL civarındadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaza kavuşan konut ve iş yeri sayısı her geçen gün artıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN