Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baskıyla ten ayrılan kıdem tazminatı alabilir

çilerin en merak ettiği konulardan biri kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı alma koşulları farklılık gösterse de baskıyla istifa eden her işçi bu haktan faydalanabilir.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 15:38
Baskıyla işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir

veren tarafından işten çıkarılan işçi, eğer 1 yılın üzerinde çalıştıysa kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını alabiliyor.

Posta'da yer alan habere göre, işten çıkarılan işçi işsizlik maaşı için de başvurabiliyor. Buna karşılık işçinin kendi isteğiyle işten çıkması yani istifa etmesi durumunda birçok hakkı yanıyor. Kendisi işten çıkan işçi ihbar tazminatı alamıyor, kıdem tazminatını ise sadece bazı durumlarda (askerlik, gibi) alabiliyor.

İŞ YERİNDE MOBBİNG KIDEM TAZMİNATI ALMAK İÇİN HAK

Bazı işverenler, işten çıkarmak istedikleri işçiyi baskı, yıldırma (mobbing) gibi çeşitli yollarla istifaya zorluyorlar. Çok fazla direnemeyip işçi istifa ederse bu şekilde işten ayrılan işçiyi kendi isteğiyle işten ayrılmış gibi gösterip birçok sorumluluktan kurtuluyorlar. Olan işçiye oluyor.

YARGITAY KARARINI AÇIKLADI

Baskı ve yıldırmayla işten ayrılan çalışanlar, Yargıtay kararına dayanarak haklannı talep edebilir veya dava açabilir. 'Yargıtay 7'nci Dairesi' baskıyla istifa eden bir işçinin açtığı davada işçi lehine karar verdi. (Esas No: 2014/9925, Karar No: 2015/440, Tarihi: 26.01.2015). Mahkeme kararında, işverenin baskı uygulaması sonucu verilen istifa dilekçesine değer verilemeyeceği, bu durumda gerçek bir istifadan bahsedilemeyeceği, yani işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış sayılacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baskıyla işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN