Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seramik ‘kale’sini kaybetti

Giriş Tarihi: 24.5.2016
Seramik ‘kale’sini kaybetti
'de ilk seramik ihracatına imza atarak bu alanda birçok yeniliğe öncülük eden işadamı İbrahim Bodur, 88 yaşında hayatını kaybetti. Kale Grubu'nun kurucusu ve Onursal Başkanı olan Bodur, sanayinin özel sektör eliyle Anadolu'ya yayılmasında önemli rol oynamıştı. Uzun süredir sağlık problemleriyle mücadele eden İbrahim Bodur, sadece sanayi değil birçok sivil toplum kuruluşunun 'de büyümesinde de öncü oldu.

59 YILLIK YOLCULUK
1928'de Çanakkale'nin Yenice ilçesinde doğan İbrahim Bodur, Robert Kolej mezunu. Yüksek eğitimini Amerika'da tamamladıktan sonra 1951'de 'ye dönen Bodur, babası ve kayınpederinin ortaklığıyla Bodur- Eğinlioğlu Edirnekapı Pamuk İpliği Fabrikası'nı kurdu. 1957'de temellerini attığı Çanakkale Seramik'le sanayiciliği Anadolu'ya taşıdı. O tarihte kurulan grup bugün Çanakkale'den Erzurum'a, Mardin'den İzmir'e, İstanbul'dan İtalya'ya uzanan onlarca fabrika, 17 şirket ve on binlerce öğrenci okutan, meslek edindiren bir vakfı çatısı altında barındırır hale geldi. "Ticaret bireyleri, sanayi toplumları zenginleştirir" sözüyle iş dünyasının duayenleri arasında kabul edilen Bodur TÜSİAD, TOBB ve İSO gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının temellerinin atılmasına liderlik etti. Çekoslovakya ve İtalya'dan devlet nişanı sahibi olan İbrahim Bodur, 1997'de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na ve 2006'da TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. Kale Grubu'ndaki Başkanlık görevini 2007'de kızı Zeynep Bodur Okyay'a bırakan İbrahim Bodur, ömrünün son döneminde grubun onursal başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

BÜYÜK BİR KALPTİ
Çok özleyeceği babasını, bilge bir akıl hocasını kaybettiğini söyleyen Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, "Türkiye bugün küresel anlamda büyük iddiaların sahibiyse bunda, sevgili babam İbrahim Bodur gibi adanmış hayatlar yaşayan girişimcilerin katkısı büyüktür. O, ülkesine, bayrağına ve insanına aşık bir büyük kalpti. Hayatlarına dokunduğu milyonlarca insana hep iyilik ve güzellik vermeye çalıştı. Onun mirasını gelecek kuşaklara, aynı değerleri ve ruhu koruyarak aktarmak bizim boynumuzun borcu" dedi. İbrahim Bodur'un cenazesi bugün Fatih Camisi'nde, öğle namazını müteakip kılınacak namazdan sonra Çanakkale'nin Çan ilçesine götürülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seramik ‘kale’sini kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN