Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten büyüme rakamlarına ilk yorum

ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümesinin ardından hükümet kanadından ilk yorumlar geldi.

Giriş Tarihi: 10.6.2016 10:53 Güncelleme Tarihi: 10.6.2016 17:04
Hükümetten büyüme rakamlarına ilk yorum

"AB VE OECD ÜLKELERİ ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKEYİZ"

" ekonomisi kapsamlı yapısal reform ajandası ile uygulanan politikalar sayesinde yüksek istihdam yaratmaya devam etmektedir" diyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılı 1. çeyrek GSYH büyümesine rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

" ekonomisi 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 oranında büyümüştür. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 oranında gerçekleşmiştir.

"YAŞANAN SORUNLARA RAĞMEN BÜYÜDÜK"

Bölgemizdeki jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel ekonomideki zayıf seyre rağmen, ekonomisi güçlü büyüme performansını devam ettirmektedir. 2016 yılı ilk çeyreğinde Türkiye Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerin başında gelmektedir.

"ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNCÜLÜĞÜNDE..."

2016 yılı birinci çeyreğinde büyüme özel sektörün öncülüğünde devam etmiştir. Bu dönemde özel sektör harcamaları büyümeye 4,7 yüzde puan katkı sağlarken kamu sektörü harcamalarının katkısı 1,2 yüzde puan düzeyinde gerçekleşmiştir.

2016 yılının ilk çeyreğinde büyümeye iç talep 6,4 yüzde puan katkı sağlamıştır. Ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep ve çevre ülkelerde yaşanan sorunlar sebebiyle, net dış talep 1,5 yüzde puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandırmıştır.

SON BİR YILDA 880 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Türkiye ekonomisi kapsamlı yapısal reform ajandası ile uygulanan politikalar sayesinde yüksek istihdam yaratmaya devam etmektedir. Küresel krizden bugüne kadar toplam 6,9 milyon kişiye, son bir yılda ise 880 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlanmıştır.

Önümüzdeki dönemde güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer alma hedefimize ulaşmak için, yapısal reformları kararlılıkla uygulamaya ve reformların etkinliğini artırmaya devam edeceğiz."

BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI!

"EKONOMİYE HER ZAMAN GÜVENİYOR, YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ

Nihat Özdemir, Türkiye ekonomisinin her zaman iyi olacağına inandıklarını ifade ederek, "Bakıldığında, 2015'in ilk 500 sanayi şirketinin bilançolarının ortalama 3'te 2'sinin faize ve kur farkına gittiği görülmektedir. Faizin düşük olması ve kurda istikrarın sağlanması ülkemiz ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Türkiye ekonomisine güveniyoruz. Geleceğe hiçbir zaman olumsuz bakmadık, gelecekten endişe duymadık. Türkiye'de tek başına siyasi bir iktidar ve siyasi istikrar var. Ekonomik hedefler açıklanmıştır." ifadelerini kullandı.

Hem yurt içinde hem de dışında yatırımlara hiç ara vermediklerini, devam ettiklerini belirten Özdemir, "Ekonomimizden hiç endişe etmedik. Yatırım programlarının hiçbirinde durmadık. Enerjide, çimentoda, turizmde, hava limanında, hava alanında, Türkiye'nin önemli altyapı projelerinde yatırım konusunda hiçbir endişe duymadığımız gibi, hedeflere doğru yürüyoruz." şeklinde konuştu.

"KRİZ TELLALLARINA RAĞMEN GERÇEKLEŞEN BÜYÜME RİSK İDDİALARINI ÇÜRÜTTÜ"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yazılı açıklamasında, 2016'nın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Yaşanan bölgesel olumsuzluklara ve finansal piyasalardaki dalgalanmalara rağmen Türkiye ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Kriz tellallarının sansasyonel iddialarına karşın bu yılın ilk çeyreğinde ekonomideki yüzde 4,8'lik büyüme risk iddialarını çürütmüştür ve bu ciddi bir başarıdır. Bu başarı, bölgemizde yaşanan jeoekonomik gerilimlere, dış ticaretteki küresel dalgalanmalara rağmen elde edilmiştir. Bu başarı inşallah artarak devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, ülke ekonomisinin sağlam makroekonomik temelleri, güçlü kamu maliyesi ve sağlıklı bankacılık sistemiyle küresel şoklara karşı direncini sürdürdüğünü belirterek, önümüzdeki dönemde dış talebin de büyümeye katkı sağlamasının beklendiğini ifade etti.

Söz konusu büyüme ile istihdam artışının da sürdüğünü vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği ülkelerinin görece toparlanmasına rağmen uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş kaynaklı özellikle petrol ihracatçısı ticaret ortaklarımızın büyümelerindeki zayıflama ve çevre ülkelerimizde yaşanan jeopolitik gelişmeler sonucunda, ilk çeyrekte dış talebin büyümeye verdiği katkı azalmıştır. Ayrıca, iç ticareti canlı tutmak ve iç ticaretin dinamizmini artırmak, dış ticaretimizi de artıracaktır. Türkiye, AK Parti hükümetleri döneminde 14 yıllık bir ekonomik büyüme ve demokratik reform yaşadı. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi olan Türkiye, gelişmiş ekonomilerin en büyük ticaret ortakları arasında konumlandırıldı. Sonuç olarak Türkiye otomotivden hazır giyime, elektronikten gıdaya hemen hemen bütün sektörlerde imalat için mükemmel bir cazibe merkezi olmaya devam edecek."

"HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Orta-uzun vadede Türkiye yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır" dedi.Ağbal, bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili değerlendirme yaptı.Ağbal açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüyerek son dönemde yakaladığı güçlü momentumu devam ettirmiştir.Bu performans bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir.

İlk çeyrekte büyüme, 5,9 puanlık katkı ile nihai iç talep kaynaklı olmuştur. Net ihracat ise son dönemde yaşanan sorunlara bağlı olarak büyümeye -1,5 puan (negatif) katkıda bulunmuştur.

YATIRIMLARI DESTEKLEYECEK REFORMLARI YÜRÜRLÜĞE KOYMALIYIZ

Önümüzdeki dönemde de ekonominin büyüme performansını geliştirecek ve özellikle yatırımları destekleyecek reform niteliğindeki gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

Orta-uzun vadede Türkiye yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır. Bunda temel belirleyici sürdürülebilir büyümeyi, nitelikli istihdamı ve katma değeri yüksek yatırımları destekleyecek reformları hızla yürürlüğe koymamız ve AB ile entegrasyonu hızlandırmamız olacaktır."

"TÜRKİYE HALA GÜVENLİ BİR LİMAN"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi· Elvan, yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,8'lik büyüme oranının, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada halen güvenli bir liman olma özelliğini sürdürdüğünün göstergesi olduğunu bildirdi.

Yakalanan büyüme oranının, piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu belirten Elvan, "Bu yüksek büyüme oranı ülkemizin, bölgesinde ve dünyada halen güvenli bir liman olma özelliğini sürdürdüğünün bir göstergesidir. Türkiye ekonomisi küresel kriz sonrasından başlayarak 26 çeyrektir aralıksız büyümektedir ve söz konusu dönemde sürekli büyüme kaydeden ender ülkelerdendir. Bu durum ekonomik yapının yurt içi ve yurt dışı kaynaklı sorunlara karşı dayanıklılığının arttığını ve sağlam temeller üzerinde faaliyet gösterdiğini teyit etmektedir." ifadelerini kullandı.

Elvan, Türkiye'nin birinci çeyrek büyümesinin, Hindistan, Filipinler, Çin ve Endonezya'dan sonra yakalanan en yüksek büyüme hızı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Euro alanında birçok ülkede büyüme hızları birinci çeyrek için bu seviyenin oldukça altındadır. Türkiye ekonomisi son dönemde, yurt içinde yaşanan terör olaylarına, Rusya ile yaşanan sorunlara, Suriye'den gelen göçmenlere, AB ülkelerinde yavaş seyreden büyümeye, turizm sektöründeki daralmaya ve Fed'in faiz kararı sürecinin uluslararası finans piyasalarında yarattığı belirsizliğe ve zorlaşan dış likidite koşullarına rağmen büyümesini sürdürmektedir. Bu büyüme performansı Türkiye'deki siyasi istikrarın önemini de bir kez daha gözler önüne sermektedir."

Lütfi Elvan, yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamının Orta Vadeli Program'daki yıl sonu hedefi olan yüzde 4,5'e ulaşılacağının güçlü bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Hedefimize ulaşmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yapacağız. Bunun için gerekli her türlü tedbiri alıp yapısal reform sürecini hızlandıracağız. Bu kapsamda özel kesim yatırımlarının ve ihracatın artırılmasına ağırlık vereceğiz. Ülkemizin gelişmesi ve milletimizin refahı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." görüşünü ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten büyüme rakamlarına ilk yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN