Türkiye'nin en iyi haber sitesi

S&P, `nin kredi notunu düşürdü

Giriş Tarihi: 1.7.2016 10:48

S&P, Avrupa Birliği`nin kredi notunu AA+`dan AA`ya düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Avrupa Birliği'nin () kredinotunu "AA+"dan "AA"ya düşürdü, not görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a revize etti.

S&P'den yapılan yazılı açıklamada, not indiriminin 'nin AB'den ayrılmasının (Brexit) birliğin mali esnekliği ve siyasi uyumuna zarar vereceği gerekçesiyle gerçekleştirildiği belirtildi.

Diğer AB ülkelerinin üyeliklerini sürdüreceği öngörüsüne yer verilen açıklamada, "Geri kalan 27 ülkenin AB'ye olan bağlılıklarını yeniden teyit etmelerini bekliyoruz ancak Birleşik Krallık'ın ayrılışı 2021-2027 dönemine ilişkin bütçe taslağında yeni ve karmaşık müzakereleri kaçınılmaz olarak gerektirecek" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Brexit'in ayrıca AB'nin gelir beklentileri, uzun vadeli sermaye planlaması ve finansal tamponlarına yönelik belirsizliği artıracağı kaydedildi.

Derecelendirme kuruluşu, 27 Haziran'da yaptığı açıklamayla 'nin "AAA" ile en yüksek seviyede bulunan kredi notunu iki kademe birden düşürerek "AA"ya çekmişti.

S&P'nin açıklamasında, Brexit'in İngiltere için "daha az öngörülebilir ve daha az istikrarlı bir ortama" işaret ettiği vurgulanarak, ülkenin not görünümünün "negatif"te bırakıldığı belirtilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
S&P, AB`nin kredi notunu düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN