Söke’ye 20 milyonluk fabrika

Söke’ye, Sagun Grup ve Danimarkalı BioMar ortaklığıyla yem fabrikası kuruldu. 20 milyon euroluk yatırımla 25 milyon euroluk ihracat hedefleniyor

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Söke’ye 20 milyonluk fabrika

'nin önde gelen su ürünleri ihracatçısı Sagun Grup ile Danimarkalı balık yemi üreticisi BioMar, 20 milyon euroluk yatırımla Aydın Söke'de balık yemi fabrikası kurdu. 'nin yüksek performanslı balık yemi üreten ilk tesisi olan fabrika, tam kapasite üretime geçtiğinde 150 kişiye istihdam sağlayacak. Tesisle Ortadoğu ve bölge ülkelerine üç yıl içinde 25 milyon euroluk ihracat hedefleniyor.

TÜRKİYE'YE GÜVEN GÖSTERGESİ
Sagun Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğulcan Sagun, "Birçok hammadde, teknoloji ve üretim metodu, Danimarkalı ortağımızın bilgi ve birikimiyle 'ye taşınacak. Tesisimiz, çiftliklerde balık büyüme hızı ve sağlığındaki iyileşmelerle farkını ortaya koyacak" dedi. Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde üretime başlayan tesis, alabalık, çipura ve levrek için yerel üretim büyütme yemleri tedarik edecek. Fabrikanın açılışına Sagun Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Sagun Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğulcan Sagun, BioMar Grubu yöneticileri, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aydın Valisi Ömer Faruk ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı. Bakan Lütfi Elvan, bu yatırımın yabancı sermayenin Türkiye'ye güveninin göstergesi olduğunu söyledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise 2003-2015 arasında sektör üretim hacminin üç, ihracatının da dört katına çıktığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Söke’ye 20 milyonluk fabrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN