İşadamı İshak Alaton vefat etti

89 yaşında hayata veda eden Alaton, holding yönetimini geçen yıl İzzet Garih’e devretmişti

Giriş Tarihi: 12.9.2016
İşadamı İshak Alaton vefat etti
Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton (89), hayata gözlerini yumdu. Enerji, imalat sanayi ve turizm gibi birçok alanda faaliyet gösteren Alarko Holding'in kurucularından olan Alaton, son dönemde yaşlılığa bağlı hastalıklar nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden 9 Eylül'de taburcu oldu. Dün kalp yetmezliği nedeniyle Beylikdüzü'nde özel bir hastaneye kaldırılan Alaton, kurtarılamadı.

YÖNETİMİ DEVRETTİ
Alaton, Mayıs 2015'te Alarko Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, İzzet Garih'e devretmişti. 'Alarko Holding Onursal Başkanı' unvanını alan işadamı; çe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca biliyordu. Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı'nın da kurucularından olan Alaton, 1998- 2012 yılları arasında Güney Afrika İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenmişti. Ayrıca " Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı Nişanı" ve "İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı" sahibiydi. Alaton, 1958'de 'te Margarete von Proschek ile evlendi. Bu evlilikten Leyla ve Vedat adını verdikleri iki çocukları dünyaya geldi.

İSVEÇ DÖNÜM NOKTASI OLDU
2 Eylül 1927'de İstanbul'da doğan işadamı, Saint Michel Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1947-48 yılları arasında Polatlı Topçu Okulu'nda yedek subay olarak tamamladığı askerliğinin ardından İsveç'e giden İshak Alaton, iş hayatına burada atıldı. Gündüzleri Motala Lokomotif Fabrikası'nda kaynak işçisi olarak çalışan iş adamı, geceleri teknik resim kurslarına gitti. Aynı fabrikada bir yılda teknik ressam olarak görev alan Alaton, 1954 başında Türkiye'ye döndü. Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy'de Vefai Han'ın içinde ufak bir yazıhanesinde Alarko Kolektif Şirketi'ni kurdu. Alaton, 2000 yılında "Görüş ve Öneriler", 2012'de ise "Lüzumlu Adam" ve "Lüzumsuz Adam" isimli 3 kitap çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamı İshak Alaton vefat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN