Dolar bir kuruş bile yükselmedi

Giriş Tarihi: 27.9.2016
Dolar bir kuruş bile yükselmedi

Moody’s’in not indiriminin piyasalardaki etkisi sınırlı oldu. Dolar ve faiz toparlanırken, yeni fonlar için alım fırsatı doğdu

Moody's'in 'sipariş not indirimi' döviz piyasasında, algı ile yaratılmaya çalışan olumsuz havaya rağmen, etkili olmadı. Dün güne 3.004 TL'den başlayan dolar, 15 Temmuz darbe girişiminde TL'ye kalkan olmak için satış yapan yerli yatırımcıların da devreye girmesiyle, 2.9750 TL'nin altına geriledi.

2.95 TL'NİN ALTINA İNER
Dolarda 1 kuruşluk bile yükseliş yaşanmazken, TL'nin değer kaybı yüzde 0.3'te kaldı. Cuma günü yüzde 9.51 olan ve dün açılışta çift haneyi gören 10 yıllık gösterge tahvilin faizi daha sonra 9.90'a indi. ABD Merkez Bankası'nın faiz artırmamasının ardından gelişmekte olan ülkelere ilginin arttığını vurgulayan uzmanlar, kamu maliyesinde göz kamaştıran bir performans sergileyen 'nin bundan payını fazlasıyla alacağını ve doların ilk etapta 2.95 TL'nin altına ineceğini bildirdi. Borsada gün içinde yüzde 4.52'lik kayıpla 76 bin 148 puana kadar inen endeks, günü yüzde 3.8'lik kayıpla 76 bin 725'ten kapattı. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, Moody's'in not kararının piyasadaki etkisinin sınırlı kalmasının beklendiğini belirtti. 'nin yatırım yapılabilir seviyenin altındayken de yabancı fonların ilgisini çektiğini ve bunun devam edeceğini belirten uzmanlar, "Düşüşler yeni yabancı fonlar için fırsat yaratabilir. Piyasadaki dalgalanmaların dengeye oturmasının ardından toparlanmalar görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

KAPASİTE KULLANIMI 5 YILIN ZİRVESİNDE
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in çizmeye çalıştığı olumsuz tabloya, en anlamlı yanıt sanayi sektöründen geldi. İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, eylülde bir önceki aya göre 1.4 puan artışla yaklaşık 5 yılın zirvesi olan yüzde 76.6'ya yükseldi. Eylül ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1.1 puan artışla yüzde 75.6 oldu. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, eylülde yatırım mallarında değişim gözlenmezken, gıda ve içecekler, dayanıklı tüketim malları, dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında artış yaşandı. Reel Kesim Güven Endeksi de 2.9 puan artarak 106.5 seviyesine yükseldi.

FT: ÇEKİCİLİĞİNİ KORUYOR
Moody's'in Türkiye'nin yatırım notunu düşürme kararına ilişkin tartışmalar sürerken İngiliz Financial Times, darbe girişiminin yaşandığı Türkiye'de ekonominin yatırımcılar için çekiciliğini koruduğunu belirtti. Gazeteye görüş veren Londra merkezli Stroz Friedberg'den analisti Jonathan Friedman, "Yatırımcılar başka nereye gidebilir?" dedi.

MORGAN STANLEY: ETKİSİ SINIRLI OLUR
Morgan Stanley, Türkiye'nin güçlü büyüme ve bütçe disiplini performansını koruması durumunda not indiriminin etkisinin sınırlı olacağını açıkladı. Kurum tarafından hatırlanan raporda, Merkez Bankası'nın ekim toplantısında hem alt hem üst bantta 25'er baz puan indirime gitmesinin beklendiğine dikkat çekildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar bir kuruş bile yükselmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN