Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOSGEB’in kredileri FETÖ’ye aktı

FETÖ’nün KOSGEB’deki yapılanmasına ilişkin iddianamede çarpıcı tespitler yapıldı. Örgütün il müdürleri hızla değiştirilerek, kredilerden FETÖ ile irtibatlı şirketlerin yararlanması sağlandı

Giriş Tarihi: 23.11.2016
KOSGEB’in kredileri FETÖ’ye aktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturması kapsamında, aralarında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) eski Bilgi Yönetimi ve Karar Destek Dairesi Başkanı, eski Bilgi İşlem Daire Başkanı, çalışanlar ve bazı firma görevlilerinin de olduğu 14 kişi hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

ELE GEÇİRME 2008'DE HIZLANDI
Şüpheliler hakkında "FETÖ üyesi olmak, kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmak ve edimin ifasına fesat karıştırmak" suçlarından iddianame düzenlendi. İddianamede, başka bir soruşturmada tutuklu bulunan eski KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın 2008'de başkan olmasından sonra FETÖ'nün KOSGEB'i hızlı bir şekilde ele geçirmeye başladığı kaydedildi. FETÖ'nün kurumda yapılanırken, ihale yapmaya yetkili olan birimler ile Bilişim Daire Başkanlığı'na öncelik verdiği belirtilen iddianamede, "Daha sonra hızla il müdürleri değiştirilerek, KOSGEB kredilerinden FETÖ ile irtibatlı olan şirketlerin maksimum derecede faydalanması sağlanmıştır. Destek alan şirketler aracılığı ile de örgüt kendi finansmanını yapmıştır. Mustafa Kaplan başkan olduktan sonra şüpheli Ali Kadir U'nun Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, şüpheli İhsan Ö'nün ise KOBİ Finansman Daire Başkanlığı görevlerine getirmiştir" ifadelerine yer verildi.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRILDI
İddianamade, Kaplan'ın başkan olduktan sonra şüpheli Mehmet Ç'nin sahibi olduğu bilişim şirketine, bilişim alanındaki tüm satın almalar ile ihalelerin verilmesinin sağlandığı belirtildi. Şüpheliler Mehmet Ç, ve Doğa G'nin KOSGEB Sincan Hizmet Merkezi Müdürlüğünden 2010-2014 yılları arasında destek programı adı altında 704 bin lira, Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama kredisi aldıkları ve verdikleri bilgilerin gerçeği yansıtmadığının belirlendiği bildirildi. Ali Kadir U. ve İhsan Ö'nün, Mustafa Kaplan'ın ekibinden olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOSGEB’in kredileri FETÖ’ye aktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN