Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konut kredisi için peşinat bulma yolları

Konut kredisiyle bir ev satın almak için en az %20 peşinat olması gerekiyor. Krediyle ev alanlar da genelde peşinat bulmakta zorlandıklarını söylüyorlar. Eskiden evin neredeyse tamamına kredi çekilebiliyordu. Sonra konut kredilerinde en az %25 peşinat zorunluluğu geldi. Ardından bu peşinat tutarı %20’ye düşürüldü. Örneğin 200.000 TL tutarında bir ev için en az 40.000 TL peşinatınızın olması gerekiyor. Kalan 160.000 TL’yi kredi olarak çekebiliyorsunuz. Aylık taksitleri ödemekte zorlanmayacak ancak peşinat bulmakta zorlanan için önerilerimiz olacak.

Giriş Tarihi: 29.11.2016 16:10

İhtiyaç kredisi desteği

Konut kredisi kullanmadan önce anne baba eş gibi hane halkından kişilere ihtiyaç kredisi kullandırarak bu tutarı konut kredisinde peşinat olarak değerlendirebilirsiniz. Ya da önce ihtiyaç kredisi çekip, borcunuzu taksitle yatırmaya başlarsınız bir süre sonra da ev bakmaya başlayabilirsiniz. Ancak kredi notunuz ve geliriniz müsaitse, bankalar aynı anda size hem konut hem de ihtiyaç kredisi verebilir.

Mevduat hesabı açın

Ev satın almaya karar verdiğiniz andan itibaren mevduat hesabı açarak birikimlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Mevduat hesabıyla hem kredinizin peşinatı birikir hem de birikimlerinizden aylık mevduat faizi alabilirsiniz. Tek başınıza ya da eşinizle ortak mevduat hesabı açıp biran önce birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Altın, döviz ya da BES

Para biriktirmek için mevduat hesabı dışında farklı alternatif yollar da denenebilir. Örneğin altın ya da dövize yatırım yapılabilir. Bu gibi durumlarda kuru en düşük olan yatırım aracını tercih etmek ya da hepsinden biraz biraz almak yani riski dağıtmak çok önemli. Bireysel Emeklilik Sistemi BES katılımı yaparak da konut peşinatı biriktirebilirsiniz. BES birikimlerinizi çekip bunu konut peşinatına kullanmak da mümkün.

Otomobilinizi satmaya ne dersiniz?

Otomobil küçük bir arsa tarla vs. gibi bir başka mülkünüzü satarak ev peşinatı yapabilirsiniz. Birkaç ay otomobiliniz olmadan idare ederseniz ve ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde, konut kredisi kullandığınız bankadan yeniden ihtiyaç kredisi alarak en azından ikinci el bir otomobil satın almak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut kredisi için peşinat bulma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN