Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaç çeşit kredi vardır

Nakit ihtiyacından mülk edinmeye kadar pek çok durum için kredi kullanabiliriz. Banka kredileri bireysel krediler, kurumsal krediler ve ticari krediler olmak üzere üçe ayrılır. Şirketlerin ya da kurumların dışında bireylerin tek başına alabilecekleri bireysel kredi türleri ise ana olarak bireysel, konut ve taşıt kredisi olmak üzere 3 tipte toplanır.

Giriş Tarihi: 2.12.2016 10:49

İHTİYAÇ KREDİSİ

Bireysel krediler her türlü nakit ihtiyacını karşılayabileceğiniz bir kredi türüdür. Borç kapatmaktan, ev peşinatına, okul masrafına, ev tadilatına hatta düğün hazırlıklarına kadar pek çok konudaki nakit ihtiyacınızı bireysel ihtiyaç kredisiyle giderebilirsiniz. Bankalar genelde 50.000 TL ya da 100.000 TL'ye kadar ihtiyaç kredisi verir. Bazen daha fazla tutarda yani 500.000 TL'ye kadar da kredi veren banka olabilir. 48 aya kadar vade seçeneğiyle kredi kullanılabilir.

KONUT KREDİSİ

Ev satın almak için kullanılan kredi türüne ise konut kredisi denir. Konut kredisinde 120 aya kadar vade imkanı vardır. Yine bazı bankalar daha uzun vadeli kredi imkanı da sunar. Konut kredisinde vade uzun olmasına rağmen, banka eve ipotek koyduğundan, diğer kredi türlerine göre daha düşük faiz imkanı sunar. Ancak kredi kullanmadan önce evin değerinin en az %20'sini peşinat olarak ödemeniz gerekir. Kalan %80'lik kısmına kredi kullandırılır. Ve kredi ödeme süresince banka eve ipotek koyar. Kredinin borcu bittikten sonra ipotek kaldırılıp evin tapusunu üzerine alabilirsiniz.

TAŞIT KREDİSİ

Bir başka kredi türü de taşıt kredisidir. Sıfır ya da ikinci el otomobiller için kullandırılan taşıt kredisinde vade sınırı 48 aydır. Taşıt kredisinde kredi miktarı ve faiz oranı bankaya, aracın markasına ve ikinci el araçlarda ise yaşına göre değişir. Bankalar genelde araç satış tutarının kasko değerinin %70-80'ine kadar miktarı için taşıt kredisi sağlar. Aracın değeri arttıkça kredi tutarı düşer. Taşıt kredisi kullandığınızda da banka araca ipotek koyar. Ancak ihtiyaç kredisi kullanarak da otomobil satın alabilirsiniz. O zaman araca ipotek konmaz.

TİCARİ VE KURUMSAL KREDİLER

Ticari krediler işletmelere daha doğrusu küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredilerdir. Bankalar bu kredileri KOBİ kredileri olarak da adlandırır. Bu kredi türünde işletmeler firmalarının yatırım finansmanı, işletme sermayesi ve nakit ihtiyacı gibi ihtiyaçlarına yönelik kredi kullanımı yapar. Faiz oranlarını banka belirler. Kurumsal krediler ise büyük şirket ya da kurumlara yönelik kredilerdir. Büyük ölçekli projelere verilir. Faiz oranları ödeme koşulları da projeye göre değişkenlik gösterir. Buna benzer daha özel durumlar için de kredi çeşitleri olabilir ancak bunlar özel durumlarda alınan kredilerdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaç çeşit kredi vardır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN