Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kibar’dan milyarlık Endüstri 4.0 atağı

Kibar Holding iştiraklerinden İspak, Türkiye’nin sıfırdan inşa edilen ilk endüstri 4.0 odaklı fabrikasını inşa etti. 200 milyon liraya yapılan fabrika ilaç sanayisine de hizmet edecek

Giriş Tarihi: 11.5.2017
Kibar’dan milyarlık Endüstri 4.0 atağı
Türkiye'deki büyük holdinglerin gündeminde küresel üretim kartlarını yeniden dağıtması beklenen Endüstri 4.0, nam-ı diğer 4. Sanayi Devrimi var. Son dönemde bu alandaki en ciddi dönüşüm hamlelerinde biri Kibar Holding'ten geldi. Grubun iştiraklerinden İspak, Türkiye'nin sıfırdan inşa edilen ilk endüstri 4.0 odaklı fabrikası oldu. 200 milyon TL'ye hayata geçirilen esnek ambalaj fabrikası, robotik altyapısı sayesinde ilaç endüstrisine de hizmet verecek. Grubunun aynı teknolojiye inşa ettiği alüminyum yatırımı ise 250 milyon TL'ye mal oldu. Grup 2016'da toplam 1 milyarlık teknoloji yatırımı yaptı. İspak'ın Kocaeli'nde inşaa ettiği fabrikada kullanılan basınç sistemi ile camlar açıkken hiçbir canlı ve toz giremiyor. İspak Ambalaj'ın yeni fabrikası ile 2020'de 150 milyon euro ciroya ulaşacağını söyleyen Kibar Holding CEO'su Tamer Saka, "450 kişiye de istihdam sağlayacağız" dedi.

BU YIL 700 MİLYON TL YATIRACAK
Kibar Holding'in grup olarak 2017'de 700 milyon TL'lik yatırım gerçekleştireceğini de belirten Saka sözlerine şöyle devam etti: "Teknolojik yatırımlara odaklandık. Yapısal dönüşüme geçiyoruz. Risk yönetimi anlayışında değişime gittik ve öngörülebilir bir sistem kurduk. 2017'de de 700 milyon TL'lik yatırım planmız var." Tesisisin 60 bin metrekare alan üzerine kurulu olduğu bilgisini veren İspak Ambalaj Genel Müdürü Eser Erginoğlu ise "Fabrikamızda, yılda 5 bin ton solvent geri kazanım tesisi de kurularak, karbon ayak izi minimum seviyeye indirilecek. Hedefimiz yakın zamanda Avrupa'nın ilk 10 üreticisinde biri olmak" dedi.

AVRUPA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
İspak Ambalaj, 4 - 10 Mayıs tarihleri arasında Almanya'nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen ambalaj sektörünün dünyadaki en büyük buluşması Interpack 2017 fuarında, ödüllü esnek ambalaj ürünlerini ve ileri teknolojilerini de sergiledi. İspak Ambalaj Genel Müdürü Eser Erginoğlu, "Her gün milyonlarca tüketici, farklı ambalaj ürünlerimizi kullanıyor. Onların hayatını kolaylaştıran inovatif ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kibar’dan milyarlık Endüstri 4.0 atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN