Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezayir’i 150 milyon $’a üs yapacak

Otomotiv sektörüne 1966’da traktör ve yedek parça ticaretiyle adım atan Şahsuvaroğlu, bayilik ve distribütörlükten sonra şimdi de üreticiliğe hazırlanıyor. Cezayir’deki fabrikada Çinli JMC ve JAC ile Güney Koreli SsangYong markasıyla üretim yapacak

Giriş Tarihi: 15.5.2017
Cezayir’i 150 milyon $’a üs yapacak
Türkiye, Cezayir, Kuzey Irak ve Kuzey Kıbrıs'da çeşitli markaların distribütörlüğünü yapan Şahsuvaroğlu Grubu, şimdi de üreticiliğe adım atıyor. Şahsuvaroğlu'nun 150 milyon dolarlık yatırımla Cezayir'de kurduğu fabrikada üretim 2017'nin ikinci yarısında başlıyor. Şahsuvaroğlu, 20 bin adetlik kapasiteye sahip fabrikada, Çinli JMC ve JAC ile Güney Koreli SsangYong markasıyla üretim yapacak. İlk etapta Cezayir iç pazarı için üretim planlayan Şahsuvaroğlu, 2019'dan itibaren ise başta Mısır, Nijerya, Nijer, Fas, Tunus, Moritanya ve Mali olmak üzere Cezayir'in serbest ticaret anlaşması olan toplam 11 ülkeye ihracat hedefliyor. Şahsuvaroğlu Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, 2000'den sonra Kuzey Afrika'da yapılan yatırımlar sayesinde otomotivde önemli oyunculardan biri haline geldiklerini söyledi. Cezayir fabrikası ile birlikte artık otomotiv distribütörlüğünün yanı sıra üreticiliğe de adım atacaklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, "Fabrikamızda; JAC ve JMC'nin tek/çift kabin pick-up, panelvan, van ve minibüs araçların yanı sıra SsangYong Tivoli, SsangYong XLV ve SsangYong pick-up üretimi yapılması planlanıyor. Ayrıca 3.5 ve 7 ton taşıma kapasiteli hafif ticari ve 12 ton kapasiteli yeni geliştirilecek bir ticari aracın üretimi de fabrikamızda gerçekleştirilecek" dedi. Üç yıl içinde montajı yapılan araçların yüzde 15 yerli olduğunu anlatan Şahsuvaroğlu, beş yılın sonunda ise yüzde 40 yerlilik oranına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Şahsuvaroğlu, yerlileştirme ve kapasite artırma için beş yılda ilave 125 milyon dolar yatırım planladıklarını da söyledi.

5 BİN SATIŞ HEDEFİ VAR
Türkiye'de SsangYong'dan sonra DFSK markasının distribütörlüğünü aldıklarını kaydeden Şahsuvaroğlu, şöyle devam etti: "23 adet bayisi ile DFSK markası pazara hızlı bir giriş yaptı. 2018'de yeni modeller Türkiye pazarında 5 bin adetlik satış hedefimiz var. Yoğun bayilik başvuruları ve son 2 ay içinde Ankara, Adana, Urfa, Kocaeli, Denizli ve Tokat illerinde açılan yeni bayilerimiz, hedefimizi gerçekleştireceğimiz konusunda inancımızı bir kat daha arttırıyor."

SsangYong'un en büyük distribütörü
Güney Koreli SsangYong'un dünyadaki en büyük distribütörlerinden biri olduklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, "Dünya üzerinde toplam 124 ülkede satış yapan SsangYong markasını, üç ülkede ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde biz temsil ediyoruz" dedi. Türkiye'de 9 ilde 310 milyon dolarlık yatırımla 13 plaza açtıklarını söyleyen Şahsuvaroğlu, 2017'de yüzde 15 büyüme hedeflediklerini kaydetti.

Çin'in ticari araç ihracatının yüzde 5'ini alıyor
Bugün Türkiye'de DFSK ve SsangYong, Cezayir'de Ford, SsangYong, JAC, ve JMC; Kuzey Irak'ta ise DFSK, SsangYong ve JMC distribütörü olduklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, "Şu anda Çin'in toplam hafif ticari araç ihracatının yüzde 5'ini grubumuz satın alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezayir’i 150 milyon $’a üs yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN