’den Rum Okulu’na sosyal tesis

Giriş Tarihi: 19.5.2017
Turkcell’den Rum Okulu’na sosyal tesis

, yarım asır sonra 2015’te açılan tarihi Rum Ortaokulu ve Lisesi’ne bir teknoloji sınıfı ile açık spor alanı ve sosyal tesis inşa etti

, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, yarım asırlık aradan sonra 2015'te tekrar eğitim hayatına başlayan tarihi Rum Ortaokulu ve Lisesi'ne teknoloji sınıfı, açık spor alanı ve sosyal tesis inşa etti. Teknoloji sınıfında öğrenciler 3 boyutlu yazıcı, Arduino elektronik öğrenme kitleri ve yazılım ekipmanlarıyla teknoloji konusunda eğitim alabilecek, geleceğin yerli yazılımlarını ortaya çıkarabilecekler. Bunların yanı sıra sosyal tesis ile açık spor alanı, amfitiyatro ve botanik bahçesinden de yararlanabilecekler.

OKULA KAVUŞTULAR
Turkcell Genel Müdürü , "1. Dünya Savaşı sonrası mübadeleyle Türkiye'ye gelmiş bir aile mensubu olarak, dünya göçten korkarken eve dönen insanların hikâyelerini duymak bir umut vesilesi" dedi. İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Laki Vingas ise, "Şu an okullarımızda 33 öğrenci var. Ailelerinin birçoğu Selanik, Girit, İstanbul ve Atina'dan göç etmişler. İçinde bulunduğumuz coğrafyada bunca acı yaşanırken, savaşın ortasında kalan insanlar evlerinden yurtlarından edilirken, Gökçeada'ya topraklarına geri dönen okullarına tekrar kavuşan, ait oldukları kültürde insanlar görmenin manevi hazzı ve gururu gerçekten çok büyük" diye konuştu.

'BU OKULLARA SAHİP ÇIKIN'
İstanbul Rum Patriği şöyle konuştu: "Bu adada ilk kurumsal eğitim 19. Yüzyıl'ın ilk yarısından beri sürmekteydi. İmrozlulara sesleniyorum, bu okullara sahip çıkın ki adamız tekrar çok kültürlü üretken, doğanın ve kültür mirasının korunduğu eğitimli insanların var olduğu bir yaşam alanı olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell’den Rum Okulu’na sosyal tesis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN