HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Dijital girişimcilik sanatçı ruh istiyor’

Girişimcilik ve sanatı ortak paydada buluşturmaya çalıştıklarını söyleyen GYİAD Başkanı , “ filmindeki cihazları hayal edecek sanatçılar olmasaydı, bugün dijital devrim diye bir şey olmayacaktı” dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2018
‘Dijital girişimcilik sanatçı ruh istiyor’
Dünya ekonomilerini tarihsel açıdan incelediğimizde önemli devrimlerin hep güçlü dönüşümlerle gerçekleştiğini görüyoruz. Baktığınızda 21. yüzyılda teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan dijital dönüşüm, esasen insan odaklı olarak ilerliyor ve bireyin dönüşümüne neden oluyor. Bireyin dönüşümü de başta ailenin yapı taşı olan annelerin yani kadının dönüşümü ile başlıyor. Bu değişim dalgası sivil toplum kuruluşlarının da gündeminde. Son dönemdeki faaliyetlerini bu yönde değerlendiren Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) özellikle girişimcilik alanında önemli adımlar atıyor. Girişimcilik ve sanatı ortak paydada buluşturmaya çalıştıklarını ifade eden GYİAD Başkanı Yiğit Savcı, "Uzay Yolu filmindeki cihazları hayal edecek sanatçılar olmasaydı, belki bugün GSM ekonomisi diye bir şey olmayacaktı. Sanat, katma değerli ürün üretmenin temel taşlarından biridir. Bu yüzden iş dünyası sanata yatırımı göz ardı etmemeli. Sponsor olmalı, sanat eğitimine katkı sunmalı, teşvik etmeli. 1 dolarlık kültür ve sanat yatırımı kamuya 7 dolarlık vergi geliri kazandırıyor" dedi.

3 YIL VERGİ ALINMASIN
Start-up olarak nitelendirilen şirketlere mali kolaylık sağlanması yönünde de çalışmaları olduğunu anlatan Savcı, "Günümüzde ülkeler için buluşlar ve yenilikler geliştirmek ve hızla ticarileştirmek büyük öneme sahip. Bunları da start-up adı verilen şirketler hızla hayata geçirebiliyor. GYİAD olarak önerimiz, bu şirketlerin kurulduktan sonra üç yıl boyunca KDV mükellefi olmamaları yönünde. Dünyada start-up olarak başlamış bugünün önemli teknoloji şirketlerinden birçoğunun piyasa değerinin, tek başına Türkiye'de borsada işlem gören tüm şirketlerin piyasa değerinin üzerinde olduğu unutulmamalı. Ülkemizin de dünya devi olabilecek 2-3 start-up şirket çıkarması bile ekonomiye önemli katkı sağlanması için yeterli olacaktır" dedi.

ÖZEL BİR PROGRAMA İHTİYAÇ VAR
Dijital girişimciliğin önünü açacak bir diğer gelişmenin de teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik olduğunu belirten Savcı, "Bu şirketlerin KDV alacaklarına uygulanacak özel bir program ile öncelik tanınması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Dijital girişimcilik sanatçı ruh istiyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN