Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHA’lar borla daha uzun uçacak

Elektrikli araçların pil kapasitesini uzatan borlu sistem İHA’ların menzilini artıracak. Enerji Bakanı Dönmez, “Bor temelli pili üretmeyi başardık. İHA’ların uçuş süresi artacak” dedi

Giriş Tarihi: 18.4.2019
İHA’lar borla daha uzun uçacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yüksek teknoloji açısından hayati önem taşıyan elektrikli araçlar için menzili ve İnsansız Hava Araçları (İHA) için uçuş süresini artırmaya yönelik bor temelli yerli yakıt pili sistemlerini üretmeyi başardıklarını açıkladı. Bakan Dönmez, "Şu anda ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarımız devam ediyor" dedi. Uluslararası Bor Sempozyumu'nda konuşan Fatih Dönmez, şöyle devam etti: "Borda inovasyon anlayışlarımız, bu madene dayalı sektörlerde işbirlikleri geliştirerek büyümek şeklinde olacak. Artık doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi uç ürün ya da ileri teknoloji ürünler olarak ihraç edeceğiz."BOR ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULUYOR
Üretilen bilginin teknolojiye ve ticari bir değere dönüşmesi, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için yeni bir yapılanma süreci başlattıklarını dile getiren Bakan Dönmez, "Bu kapsamda Bor Araştırma Merkezi kurulacak" açıklamasını yaptı.
Bu konudaki bir diğer önemli çalışmalarının Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi'nin (BOROSİB) kurulması olduğunu vurgulayan Bakan Dönmez, "Bora dayalı sanayinin gelişmesi ve yeni yatırımcıların teşvik edilmesi için her türlü kolaylığı sağlayacağız" diye konuştu.
Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü'yle (NATEN) ilgili de bilgi veren Enerji Bakanı Dönmez, "NATEN ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelecek. Nadir toprak elementlerinden ticari ürün elde edilmesi ve bu alandaki teknolojinin geliştirilmesi amacıyla kamu kurumlarımız, üniversitelerimiz ve sanayicilerimizle Ar-Ge iş birlikleri geliştirecek ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu elementleri onların kullanımına sunulması için çalışmalar yürütecek" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHA’lar borla daha uzun uçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN