Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışanlara 100 TL'lik "harcama çeki"

Türkiye Kamu-Sen, çalışanlarına, 100 TL değerinde ''harcama çeki'' dağıttı.

Giriş Tarihi: 5.6.2009 13:46 Son Güncelleme: 5.6.2009 14:00 ABONE OL
KAMU-SEN Genel Başkanı Bircan Akyıldız, harcama çekleriyle alışveriş yapılması konusunda anlaşmaya varılan bir süpermarket zincirinin Balgat şubesinde yaptığı konuşmada, ''harcama çeki'' projesinin, yaşanan ekonomik krize ve işsizliğe çözüm olması, adaletin sağlanması amacıyla yetkililere sunulan bir öneri olduğunu dile getirdi.

Akyıldız, projenin özünde, dar ve sabit gelirli vatandaşların alım güçlerinin ve harcama yapma kapasitelerinin artırılması yoluyla iç talebin canlandırılması, piyasa çarklarının harekete geçmesi ve işsizlik sorununun çözülmesinin yattığını söyledi.

''Harcama çeki'' uygulamasıyla üretim ve istihdamın da destekleneceğini ifade eden Akyıldız, şunları kaydetti:

''Yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz, istisnasız herkesi etkilemiştir. Bütün dünya bu krizden çıkmak için yeni fikirler aramaktadır. OECD, Dünya Bankası gibi tüm uluslararası kuruluşlar, bundan sonra daha adil bir ekonomik sistem oluşturulması için derhal çalışma yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Ülkemizde de ekonomik krize karşı alınan tedbirler, krizden etkilenen kesimlerin bütününe yönelik olmaktan uzaktır. Alınan tedbirlerin büyük çoğunluğu üretici kesime yöneliktir. Defalarca dile getirdik, yine söylüyoruz: Ne kadar kaynak aktarılırsa aktarılsın, yalnızca bir kesimi desteklemek, sistemde asalakların, rantiyecilerin ve sahtekarların türemesine neden olacak çarpık bir anlayıştır. Tüketicileri desteklemeden, alım gücünü artırmadan ancak yangına elekle su taşımış oluruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonomik krize karşı dün açıkladığı tedbir paketini anımsatan Akyıldız, ''Sayın Başbakan, dün ekonomik krize karşı alınan önlemleri açıklarken, yalnızca üretim kesimini desteklemek yerine, ''Kriz varsa Çare de Var'' kampanyasına destek olarak tüketicilerin desteklenmesi konusunda görüşlerinin sorulması üzerine, ''Tüketicide para var'' demiştir. 'Para var' diyenlere bizler de buradan soruyoruz: Para kimde var?'' diye konuştu.

Akyıldız, Türkiye'ye ve hükümete örnek olmak için harcama çeki uygulamasını başlattıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bizler kendi çalışanlarımıza harcama çeki verdik, sıra hükümettedir. Hükümet de işsize, memura, işçiye, emekliye, dul ve yetimlere harcama çeki vermelidir. Çağrımız ilgilileredir. Herkesi, taşın altına elini koymaya ve krizin odağına inmeye davet ediyoruz.''

Konuşmanın ardından Bircan Akyıldız'dan ''harcama çeklerini'' alan konfederasyon çalışanları, süpermarketten alışverişlerini yaptılar.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanlara 100 TL'lik "harcama çeki"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA