Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gece tarifesi hafta sonuna kayacak sanayicinin enerji yükü hafifleyecek

Hazine sanayicinin enerji yükünü hafifletmek için elektrikte uygulanan "gece tarifesini" hafta sonunu kapsayacak şekilde genişletmeye hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 8.6.2009 ABONE OL
Hazine Müsteşarlığı, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı, "yeni teşvik sistemi, aktif iş gücü programları ve kredi garanti desteği" paketini destekleyecek yeni düzenlemeler için harekete geçti. Hazine'den üst düzey bir yetkili, yatırımlarda katkı payının yüzde 60- 70'e çıkarılması için yasa değişikliği gerektiğini, bunun da Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen Gelir Vergisi Yasası içinde yapılacağını belirtti.

ARAZİ TAHSİSİNE SIKI TAKİP

Ayrıca, Bozcaada ve Gökçeada için de Kurumlar Vergisi'nin "ilçeler mazında değişiklik yapılmasına" ilişkin yetki alınacak. Bu değişikliklerin ardından da Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Bakanlar Kurulu taslağı ve bu uygulamalara dönük tebliğ taslaklarını hazırladıklarını anlatan Hazine yetkilileri, "Bu çalışmalarımız sistemin işleyişini etkilemeyecek. Yeni teşvik sisteminin başlangıç tarihi netleştirilecek, bir ay gibi kısa bir sürede uygulamaya girebilir" değerlendirmesini yaptı. Yeni teşvik sisteminde, 5084'te yer alan enerji desteğine yer verilmedi. Kriz nedeniyle işletmelerin üretimlerini yüzde 15-20 düşürmek zorunda kalan sanayicilerin giderlerini azaltmak amacıyla elektrikte hafta sonu için gece tarifesi sistemine geçilecek. Hazine yetkilileri, "Gece tarifesinin tüm Türkiye'de hafta sonuna kaydırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylece sanayicinin enerji yükü de hafiflemiş olacak" değerlendirmesini yaptı. Sanayiciler de, bu uygulamanın yaşama geçmesi ile birlikte enerji giderlerinin üçte bir oranında düşeceğine dikkat çekiyor. Hazine, yatırım yeri tahsisi konusunda Maliye ile birlikte dağıtım usullerini belirleyecek. Arazi tahsisi konusunda son kararı da Maliye'ye bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü verecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gece tarifesi hafta sonuna kayacak sanayicinin enerji yükü hafifleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA