HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat 100 bin gizli müşteri aramızda

Firmaların 'gölge' (gizli) müşteri araştırmaları krizle birlikte arttı. Halkın arasına karışan 100 bin ajan akaryakıttan giyime, perakendeden sağlığa birçok sektörün nabzını tutuyor

Giriş Tarihi: 22.11.2009
Şirketlerin krizde aldığı en önemli derslerden biri de müşteriyi elde tutmanın ve sadık müşteri yaratmanın ne kadar önemli olduğuna yönelikti. Tüketicinin bilinç düzeyi arttıkça şirketler de istenen bilgilere yanıt vermek için derslerini daha sıkı çalışmaya başladı. Bunun da en etkili yöntemlerinden biri ise gizli ya da diğer adıyla gölge müşteri araştırmaları. PARA dergisinin bu haftaki sayısında yer alan habere göre krizle birlikte daha fazla talep edilen gizli müşteri sayısı 100 bine ulaştı. Gizli müşterilerin, tıpkı bir ajan gibi topladığı bilgileri rapor halinde firma yöneticilerine sunduğu belirtilen haberde firmaların, bayilerinin ve çalışanlarının müşterilerine nasıl hizmet sunduğunu görebilmek ve verilen eğitimlerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek amacıyla bu yöntemi tercih ettiği kaydediliyor. Ayrıca gizli müşteri araştırmaları objektif olduğu için de ilgi görüyor.

YEREL MARKALAR DA UYANDI

Habere göre gizli müşteri talepleri imalattan perakendeye hemen her sektörde kullanılıyor. Şu sıralar en çok akaryakıt istasyonları, tüplü gaz firmaları, perakende mağazaları, fast food restoranları, sinemalar, teknoloji marketleri ve oteller bu yöntemden yararlanıyor. Eskiden sadece uluslararası ya da çok şubesi olan firmalar kullanırken artık yerel markalar da bu yöntemi kullandığı da verilen bilgiler arasında.

50 BİN GİZLİ MÜŞTERİSİ VAR

Derginin haberinde gizli müşteri araştırmasına aracılık eden firmaların da hem iletişim bilgilerine hem de görüşlerine yer veriliyor. Sektörün en eskilerinden olan Piramit Danışmanlık'tan alınan bilgilere göre şirketin Türkiye genelinde hemen her meslek grubundan 50 bin gizli müşterisi var. Akaryakıt sektörünün neredeyse tamamına hizmet veren ajans; bankalar, restoranlar, perakende mağazaları, çağrı merkezleri, oteller, hastaneler, kozmetik ve giyim sektörüyle de çalışıyor.

AJANLARIN ALIŞVERİŞİ BEDAVAYA GELİYOR
GİZLİ müşteriler açısından bu işin en büyük avantajı, alışveriş tutarının firma tarafından karşılanıyor olması. Böylece denetlediği akaryakıt istasyonundan benzin alan ya da restoranda yemek yiyen gizli müşterinin alışverişi bedavaya geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat 100 bin gizli müşteri aramızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN