Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BaşkentGaz Baymina'yı alıyor

BaşkentGaz ile Botaş arasında soruna neden olan Baymina santrali için anlaşma sağlandı. BaşkentGaz, Baymina'yı 3 milyon $'a alıyor

Giriş Tarihi: 20.9.2010 ABONE OL
Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi (BaşkentGaz) Genel Müdürü İbrahim Halil Kırşan Baymina santralini 3 milyon dolar bedelle devralacaklarını söyledi. Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çerçevesinde söz konusu santrale verilen gaz için BaşkentGaz'ın taşıma bedeli alacağını anlatan Kırşan, "15-20 gün içinde devir işlemi gerçekleşecek. Ekim ayından itibaren de muhtemelen taşıma bedeli almaya başlayacağız'' dedi. Baymina Santraline doğalgazın direkt BOTAŞ tarafından verildiğini, bu nedenle şirketin taşıma bedeli alamadığını hatırlatan Kırşan, yıllık 1.2 milyar metreküp doğalgaz çeken santralin şirket açısından ciddi bir potansiyel olduğunu söyledi.

5 AYDA 100 BİN ABONE
Şirketin 1 milyon 200 bini aşan abone sayısını artıracağını kaydeden Kırşan, "3-5 ay içinde en az 100 bin aboneyi daha profilimize katmış olacağız'' dedi. Şirketin yılda 2 milyar metreküpün üzerinde gaz dağıttığını ve Ankara mücavir alanları içinde ulaşamadıkları yerin bulunmadığını söyleyen Kırşan, "Nasıl olsa özelleşeceğiz, yatırımları şirketi satın alan şirket yapsın anlayışımız yok'' diye konuştu. Ankara'da havagazı fabrikasından kalma eski bir altyapı şebekesinin bulunduğunu anlatan Kırşan, şöyle konuştu: ''Eski şebekenin önemli bir bölümünü yeniledik. Şu anda 70-80 kilometre gibi küçük bir miktar kaldı. Bunu da tamamen söküp yeni hat döşeyeceğiz, 2-3 ay içinde havagazı fabrikasından kalan eski şebeke tamamen yenilenmiş olacak." Kırşan, şirketin Ankara Belediyesi'nden alacaklarının mutabakata bağlandığını bildirdi.

Botaş'a 270 milyon TL borcu var
Kırşan, şirketin EGO Genel Müdürlüğü'ne bağlı otobüslere sattığı CNG'lerle ilgili alacakları olduğunu, kendilerinin de büyükşehir belediyesine kira giderleri gibi borçları bulunduğunu anlattı. Kırşan, "Borç-alacakların yüzde 90'ı üzerinde uzlaştık. BOTAŞ'a ise yaklaşık 270 milyon lira kadar borcumuz var. Bunu da 3-5 ay içinde rahatlıkla ödeyeceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
BaşkentGaz Baymina'yı alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA