Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO'dan TOBB'a NACE davası

İSO Başkanı Küçük'ün "NACE sisteminin uygulanmasında hata oldu. Yetki TOBB'daydı" açıklamasının ardından ilk dava İTO'dan geldi. Meclis üyesi Hocaoğlu, komitelerde şike yapıldığı gerekçesiyle TOBB aleyhine Danıştay'da dava açtı. Karar emsal olacak

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın ekonomiye disiplin getiren uygulaması NACE sonrası İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) başlayan krizin benzeri 350 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) da patladı. İSO'da bazı işadamları komitelerin birleştirilerek meclisteki oy haklarının ellerinden alındığını iddia etmişlerdi. İSO Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük de birleştirmede hata olduğunu teyit etmiş, topu birliğe atmıştı.

İLK SOMUT ADIM İTO'DAN

Sanayiciler şikâyetlerini sözlü olarak iletirken, aynı konuda sıkıntı yaşayan tüccar örgütü İTO ise somut adım attı. Odanın Optisyenler-Optometrik Ürünler Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Numan Hocaoğlu, işkolunun birleştirilerek temsil yetkisinin elinden alındığı gerekçesiyle TOBB'a Danıştay'da dava açtı. Hocaoğlu "Şu anda İTO komitelerinde kamuoyu gündeminde yer bulmamasa da çok ciddi sıkıntılar var. Temsilciliğini yaptığım komitede, 3 işkolu birleştirildi. 4 bin 753 üyeli yeni bir yapı oluşturuldu ve temsil yetkimiz elimizden alındı. Bu nedenle İzmir ve Ankara ticaret odalarındaki uygulamaları da örnek göstererek, Danıştay'a NACE sisteminin yürütmesinin durdurulması için dava açtım" dedi.

'YETKİLERİMİZ ALINDI'
1999'dan beri İTO'da meslek komitesi ve meclis üyesi olan Hocaoğlu, "Büyük baskılar yaşamamıza rağmen bu davayı açtık. Aynı sıkıntılar Türkiye'nin birçok ilindeki odalarda da yaşanıyor. Bu işin sonuna kadar gitmeye kararlıyız" dedi. Hocaoğlu, İTO'da grup oluşturacak yeterli üyeleri olmasına rağmen temsil yetkilerinin elinden alındığını söyledi. Hocaoğlu, "Bu gelişmelere sessiz kalmadım. Çarşamba günü Danıştay'a avukatım aracılığıyla dava açtım" diye konuştu.

BAŞKA GAZETELER NEDEN YAZMIYOR!
1999'DAN bu yana İTO'da meslek komitesi üyesi olan, meclis üyesi Numan Hocaoğlu, SABAH'a gönderdiği mailde ilginç bir şikâyetini de dile getirdi. Hocaoğlu "Bütün işadamı örgütlerini ilgilendiren NACE sonrası yapılan uygulamaları diğer gazetelerin neden yazmadığını merak ediyorum. İş dünyası çalkalanırken bu sessizliğe anlam veremiyorum" dedi. Hocaoğlu mailinde şu ifadeye de yer verdi: "Sadece sizin gazeteniz yazıyor."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO'dan TOBB'a NACE davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN