Türkiye'nin en iyi haber sitesi

341 proje raftan iniyor

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Barış havası milyon dolarlık 341 projeyi raftan indiriyor. Van turizmin merkezi, Erciş Venedik, Şırnak baraj cenneti olacak. Batman ise yeşille anılacak

Çözüm süreci Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da rafa kaldırılan projelere de umut oldu. Kalkınma ve Ekonomi Bakanlıkları'nın verilerine göre, sadece 2013'te Güneydoğu Anadolu'da 341 proje start alacak. Her biri en az 10 milyon dolarlık olan projeler bölgedeki illerin kaderini değiştirecek. Yatırımlarda aslan payını depremin yaralarını sarmaya çalışan Van alıyor. Şehirde çözüm süreciyle hız kazanan, toplam 20 bin kişiye istihdam sağlayacak üç altın projenin heyecanı yaşanıyor. İlki Tekstilkent Projesi. Bu projeyle 13 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Van'ın ikinci altın projesi ise Tuşba Fuar ve Kongre Merkezi. İnşaat tamamlandığında şehri bu alanda bölgesel liderliğe taşıyacak. Üçüncü projesi de bölgenin enerji ihtiyacına çözüm olacak. 350 milyon euroya mal olacak güneş enerjisi santraliyle Van, bu sektörde en yüksek kapasiteye sahip il olmayı hedefliyor.

ŞIRNAK BARAJ VE YOL CENNETİ
Şırnak baraj ve yol çalışmalarıyla gündemde. Tamamlanacak 7 barajın maliyeti 207 milyon lirayı buluyor. Şehirde son dönemde lüks AVM ve otel yatırımları da öne çıkıyor. Batman'da şehir merkezinde yükselen otel ve rezidanslar da dikkat çekiyor. Ancak bu şehrin gündeminde 20 dönüm üzerine kurulacak dev bir yeşil alan projesi var. Nisanda temeli atılacak proje Batman'a nefes aldıracak.

YAŞLILAR ÖLMEDEN BU İŞ BİTSİN
Güneydoğu'da kahvelerde konuşulan konulara da kulak misafiri olduk. Diyarbakır'da gençlerin uğrak yeri olan mekânlarda politik ve ekonomik tartışmalar yaşanırken, yaşlıların gittiği kahvelerde ise sağduyu hakim. Yaşı büyük olanların ortak görüşü şu: "Biz ölmeden barış sağlansın." Gençlerin daha heyecanlı olduğunu anlatan Diyarbakır'ın önde gelen isimleri "Biz barış için acele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Şerafettin Elçi gibi isimlerin sayısı azalıyor" diyor.

ERCİŞ'E VENEDİK GELİYOR
Erciş de yeni projelerden nasibini alacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planıyla, Erciş adeta Venedik gibi ünlü bir merkeze dönüşecek. Bölgede lüks yatlar için bir marina, plaj ve Dalyan gibi kent içi su kanalları yapılacak. Tekneler Erciş'in içine doğru girebilecek.

GELECEK ADINA UMUTLUYUZ
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu, şehrin gelecek adına umutlandığını belirterek "Biz kurum olarak altın projeler üretmeye devam edeceğiz. Türkiye olarak bu sorundan çok çektik. İnşallah barış süreci olumlu sonuçlanır. O zaman hep birlikte bu ülkenin kalkınması, gelişmesi, zenginleşmesi için gayret gösteririz" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
341 proje raftan iniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN