Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' uyanıklarına ceza!

Özellikle sınır kapılarında ve havalimanlarının yurt dışı çıkışlarında süz satış yapılan ''lerden 'usülsüz' alış verişlere ceza getirildi. Söz konusu satış mağazalarından alışveriş hakkının üzerinde ya da alışveriş hakkı olmayanlara satış yapıldığının tespiti halinde idari para cezası uygulanacak.

Giriş Tarihi: 11.4.2013 13:48 Güncelleme Tarihi: 11.4.2013 13:48
TBMM Genel Kurulu'nda 28 Mart 2013 günü kabul edilen 6455 sayılı Kanunu'ndaki değişiklikler bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle, Türkiye Gümrük Bölgesi'ne getirilen ve transit rejim beyanında bulunulan serbest dolaşımda olmayan eşyanın, beyan edilenden belirgin bir şekilde farklı cinste eşya olduğunun tespiti halinde, farklı çıkan eşyanın gümrüklenmiş değerinin iki katı idari para cezası uygulanması hükmü getirildi. İthali yapılan eşyanın gerek ithal edildiği haliyle, gerekse üretilmiş şekliyle rejim kapsamında izin verilen yerlerde olduğunun tespit edilmesi halinde, gümrüklenmiş değerin değil gümrük vergileri tutarının iki katı oranında para cezası uygulanması öngörüldü.

Kaçakçılıkla mücadelede caydırıcı bir etki sağlanması için; tütün ve tütün mamulleri, alkollü içkiler, akaryakıt, uyuşturucu, silah ve mühimmat, elektronik eşya, canlı hayvan, et, çay, şeker, zeytin gibi gıda maddeleri ile gerekli görülen hallerde diğer kaçakçılık türleri ile ilgili mahkûmiyet hükmü kesinleşenlerin, kamuoyuna ilan edilebilmesine imkan sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Duty Free' uyanıklarına ceza!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN