Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gremse çılgınlığı

Giriş Tarihi: 11.7.2013
1 Çeyrek altın, dünyada dibi gören fiyatların aksine, iç piyasada uçuşa geçti. Birikimlerini düşük fiyatlı altına yatırmak isteyenler ise yeni yollara başvuruyor
2 Kuyumcu ve bankaları es geçen vatandaş, Türkiye içindeki gelişmelerden etkilenmeyen işçilik maliyetinin düşük olduğu gremse ve gram altına yöneldi
3 Yatırımcı bu sürede altın bankacılığına da güvenmedi. Altına yönelik gerçekleşen yatırım ve birikimler yine eski usule dönerek yastık altında tutulmaya başladı

Küresel ekonomide hızla düşen altın fiyatları, çeyreğe yansımayınca fırsatı kaçırmak istemeyen vatandaş, kuyumcu ve bankaları by-pass ederek kendi yöntemini geliştirdi. Altın bankacılığında yaşanan sorunlar, Darphane grevi, işçilik maliyetleri ve kuyumcuların çeyrek altın stoklaması nedeniyle suni olarak şişen çeyreğin yerini ham altın almaya başladı. İşçilik maliyetinin düşük olduğu gremse ve gram altın türleri 'çeyrek'in tahtını kaptı. Bu tür altın türlerine olan talep son bir hafta içinde 8 kat arttı.

ÇEYREK ALTINA GÜVEN AZALDI
Altının ons fiyatı dün itibarıyla 1.250 dolar oldu. Gramı ise 78 liraya geriledi. Kapalıçarşı esnafına göre, bu durumda çeyrek altının satış fiyatı 125-130 TL olması gerekiyor. Ancak bu rakam 150 lirayı aşmış durumda. Vatandaşın farklı altın modellerine yönelmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden kuyum esnafı, bu sayede çeyrek fiyatlarında yaşanan suni şişmelerin de azalacağı görüşünde.

BANKA YERİNE YASTIK ALTI

Altın fiyatlarındaki şok düşüşlerden son dönemde popüler olan altın bankacılığı da istifade edemedi. Bankaların yüksek hizmet bedelleri ve altını düşük fiyatlardan toplaması nedeniyle vatandaş yine eski usül yöntemlere geri döndü. Gremse ve işçilik maliyetinin bulunmadığı gram altının saklama adresi yine yastık altı oldu.

Çeyrekte alım-satım makası açılıyor
İstanbul Kapalıçarşı'da dün 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 79.15 lira oldu. Çeyrek altın ise bir ara 150 lirayı zorladı. Ancak günü 145 liradan kapadı. Öte yandan vatandaş, son dönemde kuyumcuların alım-satım arasındaki makası açtığından şikâyetçi. Kapalıçarşı'da 145 liraya satılan çeyrek altının alış fiyatı bazı kuyumcularda 130 liraya kadar düştü.

Esnaf da altın tutuyor
Çeyrek altının 150 lirayı zorlaması ve karaborsaya düşmesinde esnafın çeyrek altını elinde tutmasının da etkili olduğu ifade ediliyor. Ancak piyasa uzmanlarına göre esnafın bu eğilimi tehlikeli. Kapalıçarşı esnafı Ali Rıza Teklinoğlu "Çeyrek altın konusunda esnaf olarak yine ayağımıza sıktığımız bir döneme girdik" dedi.

Vatandaş fiyat belirsizliği istemiyor
Gram altın konusunda kendilerine yoğun talep geldiğini ifade eden İstanbul Altın Rafinerisi Başkan Yardımcısı Gökhan Aksu yaşanan gelişmeleri şu sözlerle özetledi: "Bir çeyrek altına 20-30 lira işçilik maliyeti ekleniyor. Ziynet altınların çoğunda zarar söz konusu oluyor. Birikimini altına yatırmak isteyen vatandaş da gram altına yöneldi. Düğünlerde dahi insanlar çeyrek altın yerine gram altın takıyor. Neticede vatandaş bir fiyat istikrarı istiyor. Suni fiyatlamalardan rahatsız oluyor."

Darphane kapasiteyi ikiye katlayacak
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, kurumdaki grevle ilgili açıklamalarda bulundu. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işveren olarak kendilerini Kamu-İş'in temsil ettiğini ifade eden Parmaksız, konunun detaylı olarak takip edildiğini ifade etti. Parmaksız, sipariş miktarlarındaki dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmak için Darphane'nin gerekli yatırımları yaptığını ve söz konusu çalışmaların 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını kaydetti. Üretim kapasitesini iki katına çıkaracaklarını, hiçbir aşamada darboğaz oluşmayacağını dile getiren Parmaksız, söz konusu yatırımlara 2011 yılında başladıklarını anlattı. Haftalık ortalama 1.5 ton civarında bir üretim kapasiteleri olduğunu aktaran Parmaksız, talep durumuna göre salı günü aldıkları siparişleri perşembeye yetiştirmeye çalıştıklarını, ancak miktarda aşırı artış olduğu zaman bu sürelerin aşıldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gremse çılgınlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN