Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni cennetler bulundu

Giriş Tarihi: 11.7.2013

Vergi cenneti listesini güncelleyen Maliye, para transferlerinin haritasını çıkardı. Yeni Gelir Vergisi Yasası ile bu ülkelere yapılacak ödemelerde yüzde 30 vergi kesintisi gündemde

Vergi cennetlerine kayıt dışı para akışına son vermek üzere dört koldan harekete geçen Maliye, yerinde denetim için düğmeye bastı. Yeni Gelir Vergisi Yasası ile bu ülkelere yapılacak her türlü ödeme üzerinden yüzde 30 vergi kesintisi öngörülürken, kara listenin güncellenmesi için çalışma başlatıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla resmileşecek liste için Ekonomik İşbirliği Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) üye ülkelerin kara listesi esas alındı. Jersey, Man, Cayman gibi adalara 100 milyar doların üzerinde para aktaran işadamları takip altında. Şüpheli işlemlerden yola çıkılarak, ilgili ülkelere vergi müfettişi gönderilmeye başlandı.

HARİTA ÇIKARILDI

Mali Suçları Araştırma Kurumu, Bermuda, Bahamalar, Virjin gibi adalara yapılan para transferlerinin ayrıntılı haritasını çıkardı. Bu haritadan hareketle, şirketlerin vergi cennetlerine nakit veya banka hesabı aracılığıyla yapılacak ödemelerinden yüzde 30 vergi alınacak.

VERGİ İÇİN ZORUNLU

Vergi cennetleriyle mücadeleye yönelik yeni düzenleme yapıldı. Kurumlar Vergisi Yasası'na göre bu adalara kaçan paradan vergi alınabiliyor. Maliye, vergi alınabilecek ada ülkeler listesini netleştirdi. Bunlar arasında Virgin Adaları, Dominik, Andora, Bahamalar, Bahreyn, Anuguilla, Gaurnsey, Jersey, Liberya, Maldivler, Hollanda Antileri, Panama, Seyşeller gibi ülkeler yer alıyor. Vergi cenneti adaların sayısı ise 35'i buluyor.

OECD MODELİ İŞLİYOR

OECD bünyesinde oluşturulan "Vergi Konularında Bilgi Değişim Anlaşması" modeli kapsamında yeni adımlar atılıyor. Vergi cennetleri listesinde yer alan ülkelerin çoğu OECD'ye verdiği taahhütlere uygun olarak üye ülkelerin talebi doğrultusunda bu anlaşmayı imzalıyor.

ABD GELECEK YIL VERGİ ALACAK

ABD de, yurtdışındaki vatandaşlarının kazançlarını izlemeye aldı. FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) seneye devreye girecek.

7 yıl önce de çalışma yapılmıştı
Kurumlar Vergisi Kanunu'nda 2006'da yapılan değişiklikle, Türkiye'deki vergi mükelleflerinin, vergi cenneti olarak bilinen ülkelerde yaptığı tüm ticari faaliyetlerinden yüzde 10 ila 30 oranında stopaj kesilmesi hükmü getirilmişti. Böylece bu ülkelerden yapılan mal ve hizmet ticareti, transfer fiyatlandırması ve yurtdışında kontrol edilen yabancı kurum kazancı sayılarak vergiye tabi tutuldu. Ancak Bakanlar Kurulu'nun hangi ülkelerin bu listeye girdiğine ilişkin kararı yayımlanmayınca hüküm uygulanmadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni cennetler bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN