Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isırgan otlu kumaşla Afrika'yı fethetti

Menfateks firması, ısırgan otundan kumaş ve elbise üretti. vücudu serinletme özelliğine sahip olan kumaşlar, Afrika pazarında büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Girişimcilerin ilginç buluşlarına ısırgan otlu kumaş da eklendi. Özel olarak yetiştirilen otlardan kumaş elde eden Menfateks firması bu sayede 20 ülkeye ihracata başladı. Oldukça dayanıklı olan kumaşların bir diğer özelliği ise insan vücudunu serinletici özelliğe sahip olması. Bu nedenle kumaşlar yüksek sıcaklıkların hüküm sürdüğü Ortadoğu ve Afrika pazarlarında büyük ilgi gördü.

TASARIMI VE MODAYI DA EKLEDİK

Isırgan otunun maliyet olarak pamuktan avantajlı olduğunu ifade eden şirketin Genel Müdürü Ziya Alışık, "Bu konuda dünyada çalışmalar vardı. Türkiye'de birçok başarılı çalışma yürütüldü. Ancak biz günlük hayatta kolayca kullanılabilecek kumaşlar geliştirdik. Bunun üzerine moda ve tasarımı da ekledik" açıklamasında bulundu. Isırgan otuyla ilgili herkesteki hakim görüşün cilde zarar veren bir bitki olduğuna da değinen Alışık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sanılanın aksine insan vücuduna çok uyumlu bir bitki. Bazı özel işlemlerden geçtikten sonra bu faydaları ortaya çıkabiliyor. Özellikle insan vücudundaki nemin çekilmesinde bitkinin içindeki lifler devreye giriyor ve bu nem kısa sürede emiliyor. Böylece serinlik hissi veriyor."

20 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye'de ısırgan otunun yaygın bulunduğunu da belirten Alışık, son dönemde birçok çiftçinin de özel olarak ısırgan otu yetiştirdiğini ve bunu tekstil sektörüne sattığını ifade etti. Alışık, "Yurtdışı pazarlarda büyük ilgi gördük. Özellikle de Afrika pazarında. Şu an Afrika'da 20'ye yakın ülkeye ihracatımız var" dedi.

PAMUKTAN DAHA UCUZ
Tekstil sektörü temsilcileri ise ısırgan otundan üretilen kumaşın pamuktan daha uygun maliyetlerde gerçekleştiğine vurgu yapıyor. Lifli yapısı sayesinde sağlam kumaş üretiminin de mümkün olduğunu ifade eden temsilciler, "Isırgan otu yılda üç veya dört kez mahsul verebilir" şeklinde konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isırgan otlu kumaşla Afrika'yı fethetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN