Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Point devlere bayrak açtı

Özbek Turizm, yabancı turizm devlerinin hakimiyetindeki otel işletmeciliğine soyundu. Gökhan Özbek, "Biz daha cazip imkânlar sunuyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2013
1989'dan beri şehir otelciliğine yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Özbek Turizm, sektördeki etkinliğini artırmak için kolları sıvadı. İstanbul'da Nippon Hotel, Point Hotel Taksim, Point Hotel Barbaros ve 2014'te yine Taksim'de hizmete girecek olan yatırımlarıyla yaklaşık bin kişilik istihdam yaratan grup, son olarak "Point Hotel Management" şirketiyle otel işletmeciliğine adım attı. Şirketin hedefi grubun 25 yıllık tecrübesini kullanarak İstanbul ve Anadolu'daki turizm yatırımlarının işletmecisi olmak. Özbek Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Özbek, artık yerli yatırımcının yabancı zincirlerle çalışmasının zorunluluk olmadığını düşünüyor. Son yıllarda yerli markaların uluslararası işletme standardına ulaştığını söyleyen işadamı, "Bu ülkenin insanları olarak yatırımcılara, ayağı yere basan ve kâr marjı daha yüksek işletme modelleri sunabiliyoruz" diyor. Özbek, işletmeciliğe soyunmalarının nedenini şu sözlerle açıklıyor: "Bizim ana işimiz otelcilik. Bu nedenle yatırımcının hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz. Bu sayede yabancı zincirlere göre yatırımcıya çok daha korumacı sözleşmeler sunabiliyoruz. Onlarla direkt iletişimde olduğumuz için esnek çözümler üretebiliyoruz."

ANADOLU'YA AÇILACAK
Özbek, özellikle şehir otelciliğinde artan talebe dikkat çekiyor. Talebin 3'e katlandığı bilgisini veren Özbek, "Geçen yıl Türkiye'ye gelen 25 milyon yabancı turistten 9 milyondan fazlası İstanbul'da kaldı. Bu dönemde İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 16, oda talebi ise yüzde 8.9 arttı. Bu rakamlara karşılık ise arzdaki artış sadece yüzde 4.6 oldu. Sadece bu sonuca bakarak şehir otelciliğine gözlerimizi kapamamız mümkün değil" dedi. Halen İstanbul'daki mevcut 2 bin yatak kapasitesiyle sektörün en büyük yatırımcılarından olan şirket, Bursa, İzmir, Ankara, Adana, Kayseri, Konya, Antep gibi Anadolu'nun endüstri merkezleri Point Hotel markasıyla şehir otelciliği yapmayı hedefliyor.

Her şeyin başı servis
Turizm sektöründe artan yatırımlara karşılık, kalifiye eleman bulmak en büyük sıkıntı olmaya devam ediyor. Bu durum Point Hotel'i insan kaynakları konusunda büyük yatırım yapmaya zorlamış. Bu kapsamda otellerini bir okul gibi kullanan Point, yöneticilerini 'Servis Sanatı Programı' ile yetiştiriliyor. Özbek'e göre turizmde dizayn oyunun bir parçası, geri kalan her şey insan ve servis.

Müşteri otelde sosyalleşecek
PoInt Hotel, işlettiği tesislerde sanat ve kültürle ilgili konseptler geliştiriliyor. Gökhan Özbek, otellerinin sadece şehir dışından gelen misafirlerin kullanıp gittiği bir tesis değil, bulunduğu şehrin kültür ve sosyal hayatının bir parçası olmasına gayret gösterdiklerini söylüyor. Özbek'e göre bu durum markanın içinde bulunduğu gayrimenkule büyük değer katıyor. Geçmişte otellerin sosyalleşme alanları olarak da kullanıldığını hatırlatan turizmci, "Şimdi insanlar AVM'lerde sosyalleşiyor. Biz bu algıyı kırmak istiyoruz. Burada yatırımcıların yanı sıra otel yöneticilerinin de kabahati var" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Point devlere bayrak açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN