Erzincan istasyonu devrede

BOTAŞ, İran ve Azeri gazını Batı'ya pompalayacak 85 milyon dolarlık kompresör istasyonunu Erzincan'da devreye aldı

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Türkiye'nin doğalgaz akışını daha düzenli hale getirecek kompresörün düğmesine Erzincan'ın Çayırlı ilçesi Harmantepe köyünde basıldı. 85 milyon dolara mal olan BOTAŞ'ın Erzincan Kompresör İstasyonu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla devreye girdi.

KAPASİTE ARTACAK
İstasyonun işletmeye alınmasıyla ulusal doğalgaz iletim şebekesinin taşıma kapasitesi artırılarak, doğalgaz arz güvenliğine büyük bir katkı sağlanması hedefleniyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bu istasyonla birlikte, doğu sınırından giren doğalgaz daha düzenli ve güçlü bir şekilde Batı'ya akacak. Ülkemizin doğusu ve batısı arasında daha sağlıklı bir gaz akışı tesis ediliyor" dedi.

ÖZEL YOKSA BOTAŞ VAR
72 ile yayılan doğalgaz boru hattı uzunluğunun, 12 bin 300 kilometreye ulaştığını belirten Taner Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: "Kalan 9 ilimiz için 3 yılda yaklaşık bin 100 kilometre daha boru hattı döşeyeceğiz. Nüfusu 10 bini geçen ilçelere doğalgaz götürmeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Özel sektörün doğalgaz dağıtımına talip olmadığı ilçelerimizde, elektrik abonelerinin yüzde 60'ı isterse BOTAŞ olarak buralara doğalgaz götüreceğiz."

48 MW'LIK KURULU GÜCE SAHİP
Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı üzerine kurulan Erzincan Kompresör İstasyonu, 130 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. İspanyol menşeli TecnicasReunidas S.A. firması tarafından inşa edilen tesiste gaz filtreleri, gaz soğutucusu, basınç düşürme birimi, pig istasyonu, jenerator, trafolar, hava kompresörü, ısı merkezi gibi birimlerle birlikte, 48 Mw toplam kurulu güce sahip 4 turbo kompresör ünitesi bulunuyor. Tesiste 50 kişi istihdam ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan istasyonu devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN