Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayran toza dönüştü

İnovatif yaklaşımla yeni buluşlara imza atan KOBİ'ler devlete ilham oldu. Tarım Bakanlığı, KOBİ-üniversite işbirliğiyle ayran tozu üretti. Hedef bize özgü içeceğin ihracatını kolaylaştırmak

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Türkiye'deki üniversite-sanayi işbirliği projeleri devlet kurumlarının da merceğine girdi. Kamu şirketlerinin bu işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdi��i başarılı projelere bir örnek de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan geldi. KOBİ'lerle bir araya gelen bakanlık, Ege ve Selçuk üniversitelerinin de desteğiyle atalarımızın içeceği ayranı modernize etti. Tıpkı süt tozunda olduğu gibi ayranı da toz haline getiren projeyle gıda alanında çığır açıldı. 'Toz Ayran Projesi' ayran tüketimini artırmayı hedefliyor. Özel tekniklerle kurutulan ve toz haline getirilen yoğurt özleriyle ayran elde etmeyi mümkün kılan bu teknik dünyada ilk. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, projenin KOBİ'lerin katkısıyla kısa sürede ekonomiye kazandırılacağını ifade etti. Uzun vadede ihracatın hedef alındığını söyleyen yetkililer, çalışmaya Türkiye'den 4 şirketin dahil olduğunu ifade etti.

Peynir altı suyundan alkol

Bakanlık ortaklı KOBİ çalışmalarından biri de peynir altı suyundan alkol üretimi. Kozmetik sektörüne hammadde temini için geliştirilen bu ürün Türkiye'de ilk olacak. Bugüne kadar ithal edilen bu alkolün pazar büyüklüğü ise 250 milyon doları geçiyor.

Laboratuvarda maya da üretildi
Yoğurtta bir başka buluş ise Selçuk Üniversitesi'nden geldi. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında "sefir" olarak tabir edilen yoğurt mayası laboratuvar ortamında üretildi. Geleneksel köy yoğurdu standardında elde edilen toz maya hiçbir katkı maddesi içermiyor. Mayanın kaynağı ise Toros Dağları. Dağlardaki bitkiler saflaştırıldıktan sonra dondurularak kurutuluyor. Bunların özleri kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayran toza dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN